Kuzey Kıbrıs’ta trafik ve ulaşım sıkıntısı

Kuzey Kıbrıs’ta trafik ve ulaşım sıkıntısı

0 1003
Fırat Necati Güner

Mağusa’da çıldırtan bir trafik yoğunluğu var. Özellikle Salamis yolu günün neredeyse her saati yoğun. Hem ucuz araba pazarı hem de ulaşım sıkıntısı insanları taşıt almaya zorluyor. Bu da trafik yoğunluğuna ve park sıkıntısına yol açıyor. İster istemez kaldırımlar işgal ediliyor. Bu nedenle de yayalar zorluk yaşıyor.

Peki bu sıkıntı nasıl çözüme kavuşur? Tabii ki toplu taşıma ile. Belki bu, taksiciler için büyük bir sorun oluşturacak ama toplu taşıma sadece trafik kirliliğine çözüm olmakla kalmayıp, ada genelinde iç turizmi de artıracaktır. Yurt dışından gelen öğrencilerin en çok şikayet ettikleri konu ada genelinde otobüs seferlerinin yetersiz olması. Saatlerin de kısıtlı olması gezmeye çıkan biri için büyük dert oluyor. Mesela Mağusa’dan Girne’ye gezmek için giden bir kişi son arabayı (akşam saat 18:00-19:00) kaçırırsa ya taksiye yüksek miktarda para ödeyecek (200-300 TL) ya da aynı miktarda parayı  Girne’de bir otele verecek. Belki biraz şansı ve cesareti varsa otostop çekebilir.

Toplu taşıma çözümünün Mağusa esnafının da yüzünü güldüreceğine eminim. Özellikle kale içindeki bazı esnafların kışın siftah yapmadan kapattığına şahit oldum. Hatta aynı yerde müşteri yetersizliğinden dolayı bir sene içerisinde 2-3 eğlence mekanı açılıp kapanmıştı.

Kanımca toplu taşımanın geliştirilmesi ve artırılmasının hem esnafın hem de tüm KKTC sakinlerinin yüzünü güldürüleceğine eminim. Toplu taşıma, KKTC’nin kalkınması adına atılan ilk adımlardan biri olmalıdır. Umarım bu konuyla ilgili yöneticiler, bu sorunun da üzerinde durur.