Olağan Denemeler’in olağanüstü başarısı devam ediyor

Olağan Denemeler’in olağanüstü başarısı devam ediyor

0 701

Eş yönetmenliğini DAÜ İletişim Fakültesi doktora öğrencisi Vasvi Çiftcioğlu’nun yaptığı Olağan Denemeler adlı kısa film, uluslararası festivallere seçilmeye devam ediyor. Haziran ayında Oscar adaylığı için yarışacak olan Olağan Denemeler, Mayıs ayı içerisinde 5 uluslararası festivalde daha gösterilecek. Yönetmenliğini Doğuş Özokutan ve Vasvi Çiftcioğlu’nun birlikte üstlendiği, başrolünde Hatice Tezcan’ın yer aldığı Olağan Denemeler, bu ay içerisinde Sırbistan, Kolombiya, Çin ve Almanya’da gösterilecek. Olağan Denemeler Nisan ayı içerisinde de Romanya, ABD, Meksika, Almanya, Türkiye ve Kolombiya’daki festivallerde gösterilmişti.

Bugüne kadar 20’den fazla ülkede gösterilen Olağan Denemeler, Haziran ayında Japonya’da yapılacak olan “Shorts Shorts Film Festivali”nde birincilik kazanması halinde kısaca “Oscar” olarak bilinen Amerikan Akademi ödüllerine başvuru hakkı elde edecek.

Mayıs’ta 5 uluslararası gösterim daha;
Önce Sırbistan
Olağan Denemeler’in Mayıs ayındaki festival yolculuğu Sırbistan ile başlayacak. Kısa film, Sırbistan’ın güneyinde bulunan Prokuplje adlı şehirde bu yıl 5’incisi düzenlenecek olan “Prokupacki Festival Kratkog Filma” adlı festivalde seyirci karşısına çıkacak. Olağan Denemeler, 1600’ün üzerinde başvuru alan festivalin kurmaca bölümüne seçilen 15 film arasında bulunuyor. 10-13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalde Olağan Denemeler, Sırpça altyazı ile gösterilecek.

Kolombiya Olağan Denemeler’i çok sevdi
Nisan ayı sonunda Kolombiya’da bu yıl 10’uncusu düzenlenen “Festival de Cortometrajes de La Unión” adlı festivalde gösterilen ve büyük beğeni toplayan Olağan Denemeler, Mayıs ayı içinde bu ülkede 2 festivalde daha gösterilecek. Olağan Denemeler, önce bu yıl 16’ıncısı düzenlenen “Festival internacional de cortometrajes Cine a la calle” adlı festivalde gösterilecek. Festival Kolombiya’nın Barranquilla şehrinde 17-21 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Olağan Denemeler’in Kolombiya’daki üçüncü gösterimi ise ülkenin başkenti Bogotá’da olacak.  Bu yıl 7’inci kez düzenlenen “Salón Internacional de la Luz” adlı festival, 23-29 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Filmleri özellikle ışık konusunda değerlendiren bu festivalde yarışan filmlerin sadece görüntü yönetmenleri ödüllendiriliyor. Olağan Denemeler’in Kolombiya gösterimleri İspanyolca alt yazı ile yapılacak

Çin’de 1 milyon izleyici bekleniyor
Olağan Denemeler’i Mayıs ayında gösterileceği dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de rekor sayıda izleyicinin görmesi bekleniyor. Pekin’deki Çin İletişim Üniversitesi tarafından, bu yıl 21-29 Mayıs tarihleri arasında, üçüncüsü düzenlenecek olan “Çin Kadın Filmleri Festivali”ne 98 ülkeden 1254 film başvuruda bulundu. Olağan Denemeler festivalde gösterilmek için seçilen 60 film arasında bulunuyor. Geçen iki yılda toplam iki milyon seyirciye ulaşan festivalin bu yıl da bir milyon kişi tarafından izlenmesi bekleniyor. Olağan Denemeler’in Pekin’deki gösterimi özel olarak hazırlanan Çince altyazı ile yapılacak.

Almanya’da bu kez Berlin’de gösterilecek
Nisan ayında Almanya’nın Dresden şehrinde Avrupa’nın en önemli kısa film festivallerinden “28’inci Filmfest Dresden”de gösterilen Olağan Denemeler, bu kez de Berlin’de sinemaseverlerle buluşacak. Olağan Denemeler, kısa adı “SEE” olan ve bu yıl 6’ıncısı düzenlenen “Güney Doğu Avrupa Film Festivali”ne seçildi. Almanya’nın Berlin, Fransa’nın Paris ve Çin’in Ningbo şehirlerinde ortaklaşa düzenlenen festivalin ilk ayağı olan Berlin gösterimleri 26-29 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalin Paris ayağı 1-5 Haziran tarihleri arasında, Ningbo ayağı ise 8-12 Haziran tarihleri arasında yapılacak.