DAÜ İletişim, Kariyer Haftası’nda ünlü televizyoncu Serdar Cebe’yi ağırladı

0
7035

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi,  DAÜ Mezunlarla İletişim ve Kariyer Araştırma Müdürlüğü tarafından düzenlenen Uluslararası Kariyer Haftası çerçevesinde televizyoncu Serdar Cebe’yi ağırladı. İletişim Fakültesi Mor Salon’da yapılan etkinlikte, Kanal D’nin ana haber sunucusu Serdar Cebe gazetecilik ve sunuculuk mesleğinin incelikleri üzerine konuştu.

Gazetecilik mesleğine Milliyet’te başladığını anlatan Serdar Cebe, televizyonculuğa ise Kanal D ile geçiş yaptığını söyledi. Üniversite yıllarında haberciliğin aklının ucundan geçmediğini ifade eden Cebe, mesleğe girdikten sonra işini çok sevdiğini kaydetti.

Günümüzde haberciliğin yapılış biçimine dair eleştirilerde bulunan Cebe, “Biz siyasileri izlerdik, takip etmezdik. Şimdi siyasiler takip ediliyor. Onların istediği kadar haber yapılıyor. Protokol haberciliğine geçtik. Habercilik geriye gitti. Şimdiki nesil şanssız. Bizim zamanımızda taşra teşkilatları vardı; İzmir’de Antalya’da temsilciliklerimiz, muhabirlerimiz vardı. Medya daraldı. Medya şimdilerde düşünen, sorgulayan muhabir istemiyor. Size verilmiş çerçevenin dışına çıkmamanız isteniyor” diye konuştu.

2000 sonrasında protokol haberciliğine geçildiğini ifade eden Cebe şunları söyledi: “Televizyonlarda önce cumhurbaşkanını görüyorsunuz, sonra başbakanı… TRT haberciliğinin kopyası yapılıyor. Medyada bir kaygı var. Mesela yolsuzluk haberi yok piyasada. Korku salındı ortaya. Demokrasiyi solumamışız. Demokrasi bize oksijen tüpünde verilmiş. Piyasa sorgulayıcı haber yapmayı unuttu. Demeç haberciliğinden kaçınmak lazım. Biz bu akıma kapıldık.”

Serdar Cebe’ye konuşmasının ardından DAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ümit İnatçı tarafından bir teşekkür plaketi sunuldu.