3. Fone Film Festivali hazırlıkları tamamlandı

0
7807

fff_2015_poster_tr_web2012 yılından bu yana Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema (RTVS) Bölümü
tarafından düzenlenen Fone Film Festivali 11-12 Haziran 2015 tarihleri arasında DAÜ’de Aktivite Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Festival komitesinden verilen bilgiye göre kısa film yapmayı teşvik etmek ve ve Kıbrıs’ın kuzeyinde bir kısa film kültürünü yerleştirmek üzere başlatılan festivalin yarışma bölümü, lise ve 18 yaş üstü kategorilerinden oluşuyor. Lise kategorisinde yarışmaya katılanlardan fotoğraflarla bir öykü anlatmaları bekleniyor. Aynı zamanda uluslararası olan festivalin yarışma bölümünün 18 yaş üstü kategorisi ise toplam 10 dakikayı geçmeyen kısa filmler katılabiliyor.

Her yıl bir tema ile ortaya çıkan Festival’in bu yılki teması “Benim Meselem”. Üç yıldır Halkbank sponsorluğunda gerçekleştirilen festival, hem lise hem de uluslararası kategoride yarışan birinci, ikinci ve üçüncü filmler için para ödülü veriyor.

fff_2015_poster_eng_webFestival komitesi 20’si lise kategorisinden olmak üzere toplam 100 filmin başvurduğunu, bu sayının geçen yıllara göre çok yüksek olduğunu, ön elemenin tamamlandığını ve jurinin kararının 12 Haziran 2015 günü yapılacak ödül töreninde duyurulacağını belirtti. Üçüncü Fone Film Festival’inde lise kategorisinde 3 kişilik ve uluslararası kategoride 5 kişilik iki juri seçmeleri yapacak. Lise kategorisinde yarışan çalışmaları, fotoğrafçı Cemal Özay, köşe yazarı/yönetmen Elvan Levent ve DAÜ İletişim Fakültesi RTVS bölümü öğretim görevlisi Ahmet Goran’dan oluşan juri değerlendirecek. Uluslararası 18 yaş üstü kategorisindeki filmleri ise Kıbrıslı Türk Sinema Yönetmeni Derviş Zaim, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Birsel Matara; gazeteci/yönetmen Vasvi Çiftçioğlu; aktivist ve antropolog Olga Dimitriou ile sanatçı Anber Onar değerlendirecek.

Fone Film Festivali’nin açılışı 11 Haziran 2015 tarihinde saat 13.45’te DAÜ Aktivite Merkezi Aktivite Salonu’nda gerçekleşecek. İlk gün açılış konuşmaları, özel gösterimler ve atölye çalışmaları yer alacak. İkinci gün ise yarışmaya katılan filmler izlenecek, jüri değerlendirmesinin ardından ödül töreni gerçekleşecek.

Festivalin tanıtım videosu:

fonefilmfest.emu.edu.tr
facebook.com/groups/fonefilmfest/