Gazimağusa’da Beklenen Festival Başlıyor

0
7980

Gazimağusa Belediyesi’nin bu yıl 19.’sunu düzenlediği Uluslararası Mağusa Kültür-Sanat ve Turizm Festivali’nin programı 15 Haziran 2015 saat 12:00’da Gazimağusa Palm Beach Hotel’de düzenlenen basın tanıtım yemeği ile kamuoyuna açıklandı.

gokhan_turkmen

Bu yıl da dolu dolu bir programla Kıbrıslılar’ın karşısına çıkmaya hazır olan 19. Uluslararası Mağusa Kültür-Sanat ve Turizm Festivali, 18 Haziran-9 Temmuz tarihleri arasında Salamis Antik Tiyatroda yine binlerce sanat severlerle buluşacak. 18 Haziran’da Gazimağusa Namık Kemal Meydanı’nda ücretsiz olarak yapılacak Yüksek Sadakat konseri ile açılacak festival, 9 Temmuz’da dünyaca ünlü sanatçı Lara Fabian konseri ile sona erecek.cristina_branco

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter yaptığı konuşmada, göreve gelmeden önce aynı salonda yine basınla bir araya geldiğini ve Gazimağusa’nın kültür-sanat şehri olması için çalışacağına dair halka söz verdiğini ifade ederek, geçen sürede şehrin dört bir yanında farklı etkinlikler düzenleyerek, Gazimağusa’yı ülkemizin kültür ve sanat başkenti yapmak için çeşitli organizasyonlara imza attığını, halkın etkinliklere gösterdiği ilgi ve memnuniyetin kendileri için en değerli ödül olduğunu söyledi.

lara_fabian

Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali’nin sadece Gazimağusa için değil ülkemiz için de çok önemli ve değerli bir organizasyon olduğunu, uluslararası düzeyde bilinen ve dünyanın önemli sanatçılarını Gazimağusa’da buluşturan festivali “Kıbrıs’ın Festivali” olarak adlandırdığını söyledi. Arter, bugüne kadar gerçekleştirilen 150’ye yakın etkinliğe, 450’den fazla sanatçı konuk olurken, 400 bini aşkın kültür sanat dostunun festivali takip ettğini, 19. yaşına giren festival kapsamında bugüne kadar Natalie Cole, Lorenna McKennitt, Bonney M, Bonnie Tyler, Goran Bregovic gibi dünyaca ünlü sanatçıların yanı sıra ülkemizin ve Türkiye’nin önemli sanatçılarının Gazimağusa’da sahneye çıktığını belirtti.

toplanti_3

Festivalin ayrıntılarını basınla paylaşan Belediye Başkanı İsmail Arter, festivale bu yıl, dünyaca ünlü sanatçılardan, Lara Fabian, Christina Branco ve Burhan Öcal konuk olurken, ülkemizin önemli sanatçılarından Hüseyin Kırmızı ve Aysun Kahraman’ın da sahneye çıkacağını söyledi. Türkiye’den de önemli dans topluluğu olan Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu “Arda Boyları” oyununu sahnelerken, Muammer Ketencoğlu’nun izleyenleri Balkan Yolculuğuna çıkaracağını söyleyen Arter, yaptıkları müzik ile fark yaratan ve muhteşem üçlü olarak adlandırdığı Bülent Ortaçgil, Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu’nun yanı sıra, Yüksek Sadakat grubu, Gökhan Türkmen ve Zara’nın bu yıl festivalde yer alacak sanatçılar olduğunu aktardı.ankara_devlet_opera

Festival kapsamında, 18 Haziran’da Yüksek Sadakat Namık Kemal Meydanı’nda, 22 Haziran’da Aysun Kahraman Çukurova Senfoni, 23 Haziran’da Bülent Ortaçgil Erkan Oğur İsmail Hakkı Demirciler, 25 Haziran’da Cristina Branco, 26 Haziran’da Ankara devlet opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu, 29 Haziran’da Muammer Ketencoğlu Balkan Yolculuğu, 30 Haziran’da Zara, 2 Temmuz’da Burhan Öcal ve İstanbul Oriental Ensemble, 5 Temmuz’da Hüseyin Kırmızı Project, 7 Temmuz’da Gökhan Türkmen ve 9 Temmuz’da Lara Fabian Salamis Antik Tiyatro’da sahne alacak ve tüm etkinliklerin başlama saati 21:30 olacak.11253985_369780216565746_8500800825236236900_o

Festivalin açılışını yapacak Yüksek Sadakat dışındaki etkinlikler tarihle sanatın içiçe olduğu Gazimağusa’daki Salamis Antik Tiyatro’da yapılacak. Bu yıl önemli sanatçıları, yine sembolik ücretlerle izleme fırsatını sunacak festivalin açılış konseri Yüksek sadakat ücretsiz olurken, diğer etkinlikler “Aysun Kahraman ve Çukurova Senfoni”, ve “Hüseyin Kırmızı Project” 10TL, “Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu” “Bülent Ortaçgil Erkan Oğur İsmail Hakkı Demirciler”, “Cristina Branco”, “Muammer Ketencoğlu Balkan Yolculuğu” “Zara”, “Burhan Öcal ve İstanbul Oriental Ensemble”, ve “Gökhan Türkmen” 20 TL, “Lara Fabian” 30 TL olacak.

TURKISH POSTERTüm etkinlikleri kapsayan kombine biletler 120 TL fiyatla satışa sunuldu. Etkinlik biletleri, Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne Deniz Plaza’dan ve Gazimağusa Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi’nden alınabilir. Festival hakkında Gazimağusa Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi’nin 630 0 500 numaralı telefonu ve http://www.magusa.org/festival isimli web sayfasından daha fazla bilgi edinilebilir.

Festivalin Tanıtım Videosu