Şiirler Mağusa’da Buluştu

0
7947
Fotoğraf: Burakcan Batuk

Kıbrıs Türk Sanatçı ve Yazarlar Birliği tarafından Gazimağusa Belediyesi sponsorluğunda “21 Mart Dünya Şiir Günü” Buğday Camii’nde yapılan bir geceyle kutlandı.

2. Gazimağusa Şiir Günleri Etkinliği adı altında gerçekleştirilen gecenin açılış konuşması Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği Başkanı Zeki Ali ve Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter tarafından yapıldı. Geceye Türkiye’den katılan konuk şairler Orhan Alkaya ve Sina Akyol ile edebiyat, şiir ve sanat üzerine yapılan söyleşinin ardından, konuklar şiirlerini dinleyicilerle paylaştı.

Gecede Kıbrıslı Türk şairlerinden Bedia Balses, Fatma Akilhoca, Ruhsan İskifoğlu, Emel Kaya, Ümit İnatçı, Zeki Ali, Mehmet Kansu, Nafia Akdeniz, Jenan Selçuk, Hüseyin Bahca, Tuğçe Tekhanlı, Tamer Öncül, Dervişe Güneyyeli Kutlu, Burçin Pehlivan da kendi şiirlerini okudu.

Orhan Alkaya: “Şiir Direniştir”

Gecede şiirin çaresizliğin karşısına çıkan bir direniş olduğuna vurgu yapan Alkaya, şiirin asıl meselesinin kelimeleri sorgulamaktan olduğunu ve yeni iletişim kanalları açtığını söyledi.

Sina Akyol: “Edebiyatta 50. Yıl”

Edebiyatta 50. yılını kutlayan Akyol ise, 50 yıllık sürede sürekli okuma ve yazma eylemi ile oluşan devinimlerin, edebiyatın içinde bir parça olmasını sağladığını belirtti.

Etkinlik sanatçıların eserlerini okurlar için imzalaması ve toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.