Hayat Bir Maraton

0
6956

Haber: İbrahim Emre Sugel
Fotoğraf: Güray Kısa
Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) tarafından SOS Çocuk Köyü yararına düzenlenen “Lefkoşa Turkcell ile Koşuyor Maratonu”nu birincilikle tamamlayan, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nilüfer Türksoy ile sosyal sorumluluk üzerine sesleşiyoruz LTB’nin organize ettiği ve Turkcell sponsorluğunda 22 Ekim Pazar günü saat 10:00 başlayan maraton, 4, 8 ve 21 km olmak kaydıyla 3 ana kategoride gerçekleştirildi. 3 Bine yakın katılımcıyla Kıbrıs halkının yoğun duyarlılığına sahne olan maratonda 8 km’lik koşusunun ardından birincilik elde eden DAÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nilüfer Türksoy,” hayat zaten bir maraton. Bir başlangıç birde bitiş noktası var. Önemli olan bu aralıkta neler yaptığımız, nasıl değerlendirdiğimizdir”, dedi.

“Koşu bizi özgürleştiren birşey”

Koşarken çok şey düşünüp, rutin dünyamızdan kopabildiğimizin altını çizen Türksoy, “koşu bizi özgürleştiren bir şey. Tek başınıza kalıp hayaller kurabildiğiniz bir an. Bu yüzden uzun yıllardır koşuyorum ve 15 yaşımdan beri atletizmle ilgileniyorm”, dedi.

Katıldığı her maratonun sosyal sorumlulukla ilgili olmadığını belirten Türksoy, 4 yıldır LTB tarafından düzenlenen maratonun sosyal sorumluluk yönünde çok önemli bir özelliği olduğunu, daha önce yürüyemeyen vatandaşların tekerlekli sandalye ve seyahat edebilmeleri için onlara uygun otobüs tedariki hususlarında maraton düzenlendiğini belirtti. Türksoy ayrıca, maratona her yıl katıldığını, bu yılda SOS Çocuk Köyü yararına düzenlenen bu organizasyonda emeği geçen herkese duyarlılıkları için çok teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

“Sadece hizmet veya ürün satmak yeterli değil”

Vatandaşların farkındalık seviyelerinin her geçen gün arttığını ve kurumlardan çok daha fazla şey beklediğini de belirten Türksoy, “iletişim çağında, bu kadar çok bilgi akışının olduğu ortamda sadece hizmet veya ürün satmak yeterli değildir. Kurumlarda bunun farkına vardı ve marka değeri yaratmak için sosyal sorumluluk projelerine sponsorluklarıyla destek olmaya başladı”, dedi.

Öte yandan bir çok şirketin henüz medya planlaması ve reklam bütçesinin ne olduğunu bilmemesinden yakınan Türksoy, yetiştirdikleri öğrencileri meslek hayatlarında zor bir sürecin beklediğini, ada genelinde kurumsallaşmış şirketlerin dahi sosyal sorumluluk kampanyalarının önemini yakın geçmişte fark edebildiklerini ifade etti.

Bir Tarafı Sağlık, Bir Tarafı Vicdan

Sportif bir etkinlikle, sosyal bir etkinliğin birleştirilmesinin güzelliğine vurgu yaparak sözlerine devam eden Türksoy, “bir taraftan sağlıklı bir faaliyet yaparken, diğer taraftan da vicdanı birşey yapıyoruz. Günün sonunda hepimiz birey olarak şahsi kararlar alıp önce kendimizi düşünüyoruz fakat bu tür etkinliklerde empati yeteneğimizi geliştiriyor”, dedi.
Ayrıca her bireyin sosyal sorumluluklarının olduğunun altını çizen Türksoy, vatandaş olarak etik değerlerimizin gün yüzüne çıkabilmesi açısından bu tarz organizasyonların oldukça önemli olduğuna değindi.

“Üniversitemizde sosyal sorumluluk projesi dersi veriyoruz”

Bu alanda öğrencilere topluma geri dönüşü olacak birşeyler yapmalarını aşılamaya çalıştıklarını belirten Türksoy, ” bu bağlamda DAÜ’de sosyal sorumluluk projesi dersi veriyoruz ve öğrencilerimizin bilinçli duyarlılklarını bu şekilde üst seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz”, dedi.

Ayrıca DAÜ bünyesinde İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Ajansı ile birlikte bir çok kampanyaya imza attıklarını da dile getiren Türksoy, yakın geçmişte sokak hayvanları için yiyecek tedarik ettiklerini ve yine SOS Çocuk Köyü yararına kitap, oyuncak, giyecek eşyaları toplayıp ulaştırdıklarını ifade etti.

Türksoy’un son sözü ise şöyle idi: “Hayat bir maraton, koşmaya devam”