DAÜ İletişim Fakültesi Kalitesi ile Adından Söz Ettirmeye Devam Ediyor

0
6047

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi kalitesi ile adından söz ettirmeye devam ediyor. 2018 – 2019 Akademik Yılı’nda da kaliteli eğitimi ile fark yaratacak olan DAÜ İletişim Fakültesi, kurulduğu günden beri nitelikli mezunlar vermeye devam ediyor.

Fakültenin temelini oluşturan İletişim Bölümü, 1994 yılında Fen – Edebiyat Fakültesi çatısı altında açılmıştı. Bölüm, 1997 yılında Fakülte haline getirildi ve üç programda eğitim vermeye başladı. Her geçen yıl büyüyerek bünyesine yeni bölümler ve programlar katan DAÜ İletişim Fakültesi’nin bünyesinde Sinema ve Televizyon, Yeni Medya ve Gazetecilik, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı ve Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümleri yer almaktadır.

DAÜ İletişim Fakültesi, Animasyon ve Oyun Tasarımı (İngilizce), Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı (İngilizce), Halkla İlişkiler ve Reklamcılık (Türkçe ve İngilizce), Radyo, Sinema ve Televizyon (Türkçe ve İngilizce), Yeni Medya ve Gazetecilik (Türkçe) olarak toplamda 7 lisans, Dijital Medya ve Film (Tezsiz), Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı (Tezsiz), İletişim ve Medya Çalışmaları (Tezli – Türkçe ve İngilizce) ile 4 Yüksek Lisans ve İletişim Doktora programları ile yüksek standartlarda eğitim vermektedir.

İletişim Fakültesi, sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal konularda analiz yapabilen; iletişim teknolojilerini etkili kullanabilen; dünyaya ve mesleğine eleştirel bakabilen; yaratıcı düşünebilen; etik ve toplumsal sorumluluk sahibi, sektörün gerektirdiği, değişen niteliğine uygun esneklikte uygulama becerilerine sahip mezunlar vermeyi hedefliyor. DAÜ İletişim Fakültesi, değişik coğrafyalardan gelen öğretim elemanları ve öğrencilerle zengin bir akademik ortam sunmaktadır. Üniversitenin geneline ait bu özellik, öğrenciler için önemli bir başka ayrıcalık sağlamakta ve çok-kültürlü/dilli bir ortamda, iletişim alanına bakışlarını derinden etkileyecek deneyimler edinmektedirler. Öğrenciler, kendi bölümlerinin gerektirdiği özgül bilgiye/donanıma sahip olmanın yanı sıra, aldıkları ortak zorunlu ve seçimlik dersler aracılığıyla iletişim alanının gerektirdiği çok yönlülüğü de kazanarak mezun olmaktadırlar.

Öğrencilere Sunulan Geniş İmkanlar

DAÜ İletişim Fakültesi’nde öğrenciler için Medya Takip Merkezi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Proje Merkezi ile Tasarım Merkezi oluşturulmuştur. Medya Takip Merkezi’nde öğrenciler özellikle Kıbrıs Türk gazetelerini ve televizyonlarını takip etmektedirler. Ayrıca, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık öğrencileri tarafından yürütülen Genesis IMC ajansı, öğrencilerin halkla ilişkiler ve reklamcılık alanlarında pratik yapmalarına olanak sağlamaktadır. Üniversite bünyesinde faaliyet gösteren DAÜ-TV ile Radyo Doğu Akdeniz, İletişim Fakültesi öğrencilerinin yoğun biçimde katkı koyduğu yayın kuruluşlarıdır. Öğrenciler bu yayın kuruluşlarında, kendileri için gerekli olan yayıncılık deneyimlerini edinmektedirler. Öğrenciler tarafından hazırlanan Gündem Gazetesi ile GündemNet isimli internet gazetesi, gazetecilik alanında kendilerini geliştirmek isteyen öğrencilere bu alanda olanaklar sunmaktadır.

Akreditasyona Önem Veren Fakülte

DAÜ İletişim Fakültesi, Yeni Medya ve Gazetecilik (Türkçe), Halkla İlişkiler ve Reklamcılık (Türkçe-İngilizce), Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı (İngilizce), Radyo, Sinema ve Televizyon (İngilizce-Türkçe) lisans programları ile İletişim ve Medya Çalışmaları, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı ve Dijital Medya ve Film yüksek lisans programları The American Communication Association (ACA) akreditasyonuna sahiptir.

DAÜ, İletişim Alanında 5. Sırada

İletişim ve Medya Çalışmaları Tezli Yüksek Lisans programı dünyadaki yüksek lisans programlarını değerlendirme ve derecelendirme kuruluşu olan Eduniversal tarafından yapılan değerlendirmede iletişim alanında en iyi 200 yüksek lisans programı arasında 5. sıradadır.

DAÜ İletişim Fakültesi Uluslararası Üyeliklere Sahip

DAÜ İletişim Fakültesi, European Communication Research and Education Association (ECREA), The European Public Relations Education and Research Association (EUPRERA) ve DAÜ Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü ise International Council of Graphic Design Associations (ICOGRADA) üyeliklerine sahiptirler.