Ömür Gedik DAÜ’de “Hayvan Hakları”nı Konuştu

0
6649

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) gazeteci, sanatçı ve hayvan hakları savunucusu Ömür Gedik’i ağırladı. Gedik, 4 Ekim 2018 Perşembe günü, “Dünya Hayvan Hakları Günü” dolayısıyla Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü tarafından organize edilen “Kampüsteki Candostlar” fotoğraf sergisine katılmak ve Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü’ne bağlı Hayvanlara Yardım Kulübü tarafından organize edilen “Hayvan Hakları” konulu söyleşiyi gerçekleştirmek üzere DAÜ’ye geldi.

Söyleşi öncesi Aktivite Merkezi Fuaye Alanı’nda “Kampüsteki Candostlar” fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştiren Gedik, DAÜ’nün “Hayvan Dostu Kampüs” projesinin örnek bir proje olduğundan bahsetti. DAÜ’nün hayvanlara karşı yürüttüğü projeler hakkında daha önceki ziyaretinden ötürü bilgi sahibi olan Gedik, DAÜ’nün bu konuda örnek alınması gereken bir eğitim kurumu olduğunu belirtti.

Hayvan Hakları’nın Önemi Vurgulandı

DAÜ Aktivite Salonu’nda düzenlenen “Hayvan Hakları” konulu söyleşiyi gerçekleştiren Ömür Gedik, gerçekleştirdiği konuşmasında hayvan haklarından bahsederek hayvanlara nasıl yardımcı olunabileceği konusunda bilgiler verdi.

Söz konusu söyleşide Gedik, hayvanları korumak için yürüttükleri çalışmalar ve Haçiko Derneği üzerinde durarak evcil hayvan mağazalarının kapatılması için ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı. Gedik ayrıca, hayvanları koruma konusunda sadece kedi ve köpeklerin değil aynı zamanda deniz canlıları ve tüm diğer canlıları da korumayı hedeflediklerinin altını çizdi. Söyleşi sonunda DAÜ Öğrenci İşleri’nden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sonuç Zorlu Oğurlu günün anısına Gedik’e Kıbrıs’a özgü Lefkara pano takdim etti. Katılımın oldukça yoğun olduğu söyleşiye çok sayıda öğrencinin yanı sıra akademik ve yönetsel personel de katıldı.