Başbakan Erhürman Su Baskınları ve Yağışlara Yönelik Basın Açıklamasında Bulundu

0
5840
Fotoğraf: KKTC Başbakanlık Web Sitesi

Başbakan Tufan Erhürman Sabaha Karşı Başlayan Yoğun Yağışların Neden Olduğu Su Baskınlarına Yönelik Yaptığı Basın Açıklamasında Hükümetin Teyakkuzda Olduğunu Belirtip, Uyarılarda Bulundu

Başbakan Tufan Erhürman bu akşam gerçekleştirdiği basın açıklamasında yoğun yağışın Değirmenlik, Haspolat, Teşkent, Ozanköy ve Çatalköyde ciddi etkilerinin olduğunu belirtti. Erhürman, can kaybının yaşanmamış olmasının ise sevindirici olduğunu ifade etti.

Taşkent’te 235 kilogram, Bellapais’te 170 Kilogram Metrekareye Yağmur Düştü

Gün boyu belediyeler ve Sivil Savunma Teşkilatı’nın yanı sıra, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali’yle  birlikte yağıştan etkilenen bölgelerde koordinasyonu sağladıklarını dile getiren Erhürman, hükümet olarak yarın akşama kadar teyakkuzda olduklarını belirtti. Taşkent’te 235, Bellapais’te 170 kilogram metrekareye yağmur düştüğünü ifade eden Erhürman, Haspolat’ta 3 evin, Taşkent’te de 3 evin ciddi zarar gördüğünü belirtti. Ayrıca hasarın ciddi olmadığı çok sayıda evin de su baskınından etkilendiğini ifade etti. Özellikle Taşkent’te yağan dolunun çatılarda hasar meydana getirdiğini dile getiren Erhürman, doluya bağlı olarak Haspolat’ta da tarım ve hayvancılığın olumsuz etkilendiğini bildirdi. Haspolat’ta yollarda suların halen olduğuna değinen Erhürman, bu bölgelerde su çekimlerinin yapılacağını belirtti.

Yurttaşlara Mecbur Kalmadıkça Yollara Çıkmama Çağrısı Yapıldı

Meteoroloji Daire’sinin yarın geceye kadar yoğun yağış beklentisini hatırlatan Erhürman, vatandaşları mecbur kalmadıkça yollara çıkmamaları yönünde uyardı. Girne, Lefke, Güzelyurt, Lapta, Alsancak, Haspolat, Lefkoşa ve Değirmenlik için yoğun yağış beklentisi olduğunun altını çizen Erhürman, yarın öğlen vakitlerinde meteorolojiden yeni bilgiler edineceklerini ifade etti.

İhtiyacı Olan Yurttaşlar İçin Konaklama İmkanına Değinildi

Konaklama ihtiyacı olan vatandaşlar için Sivil Savunma Teşkilatı, Kızılay ve Kıbrıs Türk Otelciler Birliğine Bağlı olan otellerde konaklama imkanı verildiğini belirten Erhürman, evlerinden kalan insanların da diğer ihtiyaçlarını Vakıflar İdaresi ve Kızılay’la karşılayacaklarını ve vatandaşların kendilerine bu yönde ulaşabileceklerini ifade etti.

Gönyeli ve Kanlıköy Barajlarındaki Taşmalar Kontrollü

Gönyeli ve Kanlıköy Barajlarındaki taşmaların kontrollü taşmalar olduğunu belirten Erhürman, beklenen yağışların şiddetini bilemediklerini ancak her şeye rağmen tüm hazırlıkların yapıldığını ifade etti. Bu kapsamda Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde  tüm tedbirlerin aldığını dile getiren Erhürman, itfaiyenin de burada konuşlandığını belirtti.

Yarın İskele-Karpaz Bölgesinde Yoğun Yağış Bekleniyor

Yarın sabah saat 11’den itibaren İskele-Karpaz Bölgesinde yoğun yağış beklendiğine dikkat çeken Erhürman, bu bölgelerde belirtilen saat itibariyle çok gerekli olmadıkça vatandaşları yollara çıkmaması yönünde uyardı. Ayrıca Erhürman, Afet Koordinasyon Merkezi’nin geçen seferki felaketten beri ciddi çalışma içinde olduğunu ve haritalar çıkarıldığını belirterek, İçişleri Bakanlığı’nın da tüm derelerle ilgili bilgi aktardığını, bu bağlamda yaz aylarının yaraların sarılması dönemi olacağını belirtti.

Okullar Tatil Edilecek Mi?

Yarın öğle saatlerinde Meteoroloji Dairesi’nden yeni rapor alacaklarını ifade eden Erhürman, ona göre okullara yönelik bir karar verilebileceğini de ifade etti.

Ayrıca Erhürman, Lefkoşa-Gazimağusa ana yolunda trafiğin kontrollü verildiğini ve tam güvenlik sağlanmadan normale dönmenin de doğru olmayacağını kaydetti.
Polisin SMS yoluyla halkı bilgilendirmeye gece boyunca devam edeceğini de söyleyen Erhürman, halka geçmiş olsun dileklerini ileterek, “halkımız lütfen endişeye kapılmasın. Alınması gereken tüm önlemleri aldık. Sürekli takipte ve teyakkuzda olacağız ve bilgilendirme de devam edecek” dedi.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.