Erhürman Mağusa’da Hükümetin Karnesini Halka Anlattı

0
5907
Sağlık Bakanı Filiz Besim-Başbakan Tufan Erhürman-Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali-Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami

Başbakan Tufan Erhürman ‘Halkla Buluşma’ Etkinlikleri Kapsamında Mağusa’da Yurttaşlarla Buluştu. Etkinlikte; Kıbrıs Sorunu, Zamlar, Makro Ekonomi, Çoklu Elektrik Tarifesi, Tarım Arazileri İçin Su Kaynakları, Sağlık Hizmetlerine Ulaşılabilirlik Ve Yenilenebilir Enerji Başlıkları Öne Çıktı

Başbakan Tufan Erhürman

Başbakan Tufan Erhürman, Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ve Sağlık Bakanı Filiz Besim, Başbakanlık tarafından düzenlenen ‘Halkla Buluşma’ etkinlikleri kapsamında Mağusa’da yurttaşlarla buluştu. Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda dün akşam gerçekleştirilen etkinlik kapsamında hükümetin 13 aylık icraatlarına yönelik bakanlar tarafından halka bilgi verilirken, yurttaşlardan gelen sorular da yanıtlandı.

Kıbrıs Sorununda Ucu Bucağı Açık Değil, Çözüm Odaklı Müzakere Çağrısı Yapıldı

Kıbrıs sorununa ilişkin olarak Kıbrıslı Türkler tarafından Annan planına verilen desteğin yanı sıra, Crans-Montana’daki görüşmelerde de hem Kıbrıs Türk tarafı hem de Türkiye’nin beklenilmeyen oranda yapmış olduğu çok önemli açılımlar olduğunu belirten Erhürman, bu gerçeği diğer uluslararası aktörlerinde kabul ettiğini vurguladı. Ancak bu tutumun uluslararası kuruluşların raporlarına geçmediğine de dikkat çeken Erhürman, çözümsüzlüğün temelini gelinen noktada Kıbrıs Rum Lider Nikos Anastasiadis’in siyasi eşitlik ilkesini halkına anlatamayacağı endişesinin oluşturduğunu belirtti. Bu kapsamda siyasi eşitlik tartışması yapacak veya daha öncelerde talep edildiği üzere görüşmeleri başlangıçtan ele alacak, ucu bucağı açık bir müzakere sürecini kabul etmediklerini ifade eden Erhürman, “onlarca yıldır konuşulan siyasi eşitlik ilkesi belirlenmişken tekrar müzakereler başlamadan böyle bir tartışma bitsin. Çünkü çok temel bir parametredir siyasi eşitlik. Gelinen noktada BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de raporunda belirttiği gibi; ucu bucağı açık müzakere süreçleri geride kaldı. Biz çözüm odaklı masaya oturma taraftarıyız” dedi.

Kıbrıs Sorunu Çözümü İçin Çaba Sürerken Kalkınma da Hedefleniyor

Gazimağusa-Başbakan Erhürman, Halkla Buluşma Etkinliği

Erhürman, “Kıbrıs sorunu çözülmeden bu memlekette hiç bir şey düzelmez” yaklaşımını ise kaderci bulduğunu belirterek, bu yaklaşımın halkı hak ettiği noktaya taşıyamayacağının altını çizdi. “Bir yandan Kıbrıs sorununa yönelik çalışmalar devam ederken bir yandan da halkımızın sosyo-ekonomik kalkınması için çaba vermeye devam edeceğiz” diyen Erhürman, bu durumu ‘sakız çiğnerken aynı anda yürüyebilmek’ olarak betimledi.

Özel Sektörde Çalışanların %50’si Yabancı Uyruklu… Turizmde Ancak %20 Oranda KKTC Yurttaşı Çalışıyor… Genç İşsizlerin Oranı %20

Eğitim, sağlık, ulaştırmada arzu edilen hedeflerde henüz olmadıklarını dile getiren Erhürman, öncü sektör olarak görülen turizmde KKTC vatandaşlarının sadece %20’lik bir kesiminin çalıştığını ifade etti. Buna ek olarak %20 genç işsizlerin olduğunu da belirten Erhürman, özel sektördeki istihdamın %50’sini ise yabancı uyrukluların oluşturuğunu ve bu göstergeler üzerinden sıkıntıların farkında olduklarını vurguladı.

Dövizdeki Artış Yeni Zamları Getiriyor, Hükümet Baskılamaya Çalışıyor

Döviz kurlarındaki ve akaryakıt fiyatlarındaki tırmanışın hükümeti bir çok kez elektrik ve akaryakıta zam yapmakla burun buruna getirdiğini belirten Erhürman, hükümetin defalarca zamları engellediğini, bu yükün hem iş dünyası hem de tüketiciyi zorlamaması için kimi zaman maliye tarafından, bazen ise zamana yayılarak üstlenildiğine dikkat çekti. Akaryakıtta 36 kuruşluk benzin ve 24 kuruşluk euro dizel için oluşabilecek zamları daha geçen ay Fiyat İstikrar Fonu’ndan baskıladıklarını ifade eden Erhürman, bir diğer konu olan elektrikteki çoklu tarife uygulamasının ise, hükümetin 23 maddelik önlem paketinde zaten olduğunu belirtti. Zam gerektiren koşullara direnç gösterdiklerinin altını çizen Erhürman, “ancak dövizdeki artışın bu yönlü devam etmesi maalesef yeni zamlara sebep olabilir” dedi.

Elektriğe Yapılan Zamlar

Erhürman, elektriğe yapılan 12,5 kuruşluk zamla ilgili olarak; bunun 4 kuruşunun Kıb-Tek personel giderinin hayat pahalılığından dolayı maaş zamlarına olan yansımalar, 2 kuruşunu akaryakıt, yine 2 kuruşunun ise AKSA kira bedeli, kalanını da yatırım bedelinin oluşturduğunu ifade etti. Ayrıca 4 kuruşluk Kıb-Tek personel giderinin 0,01 kuruşunun ise son imzalanan Toplu İş Sözleşmesinden kaynaklandığını belirtti.

Derinya ve Alpıç Kapıları Açıldı

Mütahitlerin ihalelere teklif vermediği zor bir ekonomik süreç içerisinde Derinya ve Alpıç sınır kapılarını açtıklarını da sözlerine ekleyen Erhürman, “yine bu süreçte Lefke-Güzelyurt yolunun Doğan’cıya kadar olan kısımını yaptık ve kalan yarısı içinde gerekli olan kamusallaştırma sorununun aştık. Böylelikle yolun kalan kısmı da tamamlanmaya hazır hale geldi” dedi.

Ayrıca Erhürman, yerel kaynaklardan Güzelyurt’ta tarım alanlarına sulama için 1 liranın altında su taşındığını, Güzelyurt Sağlık Merkezi’nin bu dönemde 24 saat hizmet vermeye başladığını, Adli Tıp Kurumu’nun ve Lefkoşa’da Engelli Koordinasyon Merkezi’nin kurulduğunu, CAS sorunu gibi konularla ilintili ‘hesap soracağız’ söylemi çerçevesinde raporların oluşturulduğunu, hukuki süreçlerin işletildiğini ve adalet ilkesi çerçevesinde de kamuya personel alımlarının münhale çıkılıp sınavla yapıldığını vurguladı.

Kürtaj Meselesi Popülizme Kurban Ediliyor

Sağlık Bakanı Filiz Besim

Uzun vadeli sağlıklı nesiller yetiştirmek için koruyucu sağlık hizmetleri uygulamalarına vurgu yapan Sağlık Bakanı Filiz Besim, kürtaj meselesinin ise popülizme kurban edildiğini belirtti. Bu alanda kadınların sağlık hizmetlerine ne kadar ulaşabildiklerine değinen Besim, örnek olarak; aile planlaması ve 10 haftanın altında iken kürtaj hizmetine erişime dayalı sorunlara dikkat çekti. Bu noktada 1. hedeflerinin sağlık merkezlerini tüm bölgeler için yaygınlaştırmak olduğunu belirten Besim, “halihazırda 16 adet kurulan bu merkezleri hem koruyuculuk hem de 1. basamak sağlık hizmetlerinde dünya seviyesine çıkarmalıyız” dedi. Bunun yanı sıra HPV aşısının kadın sağlığında aşı programına alındığını da dile getiren Besim, “bir devletin aciz kaldığı an, bir kadına sağlığı ulaştıramadığı andır” dedi. Aşı kapsamında hedeflerinin 1 yıl içerisinde 12 yaş kız çocuklarının tamamına bu hizmeti sağlamak olduğunu da ifadelerine ekledi. Besim, ayrıca geniş bir yelpazede, diş hizmeti de olmak üzere sağlık taraması çalışmalarının yapıldığına da değindi. Bununla birlikte hastanelerin fiziksel ihtiyaç ve onarımlarının karşılanarak, ihtiyaç duyulan bir takım medikal teknolojilerinde sağlandığına dair detaylı bilgiler aktardı.

Kalkınma Bankası Kredileri Hayata Geçirildi

Ekonomi ve Enerji Bakanı-Özdil Nami

Kalkınma Bankası ile acil ihtiyaçlara yönelik kredi programlarının hayata geçirildiğini dile getiren Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami ise, küçük işletmelerin ve kalkınmada küçük yörelerin nakit ihtiyaçlarının da bu çalışma kapsamında tespit edilmiş olduğunu belirtti. Yenilenebilir enerjinin önemine de vurgu yapan Nami, “yüksek enerji maliyetlerinden şikayetçiyiz ancak bunun yegane çözümü uzun vade de yenilenebilir enerjidir. Bu alanda da Kalkınma Bankası tarafından desteklenen projeyle bu yıl güneş enerjisi kapasitemizi 2 katına çıkarttık. Bu yıl sonu itibariyle ise kapasitemizi üst limit olan 60 megavata çıkaracağız” dedi. Ayrıca elektrikte yapılan çoklu tarife sisteminde alt dilim kilowat saati 250’den 300’e yükselttiklerini ve bu durum çerçevesinde olanların %15 indirim ile, ödeyeceği bir dilimdeki kilowatt saat ücretinin 83 kuruş olacağını da belirtti. Kıb-Tek maliyet bedelinin elektrikte halihazırda 98 kuruş olduğunu dile getiren Nami, çoklu tarifeyi seçmeyen yurttaşların da elektrik hizmetini maliyet fiyatı üzerinden almış olacağını belirtti.

Türkiye’den Gelen Suyun Tarım Alanında Kullanımı Planlanıyor

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali

Suyun en büyük sorun olduğuna değinen Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ise, Türkiye’den gelen suyun tarım alanında kullanımının bu yönde önem arz ettiğine değindi. Şahali ayrıca, Taş Ocakları Birliğiyle işbirliği içerisinde halihazırda kullanım dışı olan 8 taş ocağının kapatılması kararını aldıklarını da ifade ederek, 13 aylık süreçte yapılan diğer icraatlarla ilgili detaylar da aktardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.