Erzak Filmi Beyaz Perdede Kıbrıs’ta Barışı Vurguladı

0
6983
Raif Usal / Erzak filmi senaristi ve yönetmeni

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sinema-TV Bölümü Öğrencileri Bitirme Projeleri Galasında İzleyiciyle Buluşan “Erzak,” Kıbrıs’ta Savaşın Travmasına ve Barışın Özündeki İnsan İlişkilerine Ayna Tuttu

Savaşın ondan çaldıkları duvardaki fotoğrafa sığmayacak anılarla geldiğinde, yaktığı sigaranın dumanı kapıdan gelen sesle bölündü…

Kıbrıs’ta tel örgüleri çeken savaş sonrası yaşanmış gerçek bir öyküyü anlatan “Erzak” filmi, barışa dair istenci beyaz perdeye taşıdı. 1974’de yaşanan savaşın ardından henüz 1 hafta geçmişken anneannesinin yaşadıklarının izini süren, DAÜ İletişim Fakültesi yüksek lisans öğrencisi Raif Usal, senaryosunu yazıp, yönetmenliğini yaptığı “Erzak” adlı kısa filmle; “savaşın sonundaki yok oluşları değil, barışın sonundaki aydınlıkları görebilmeliyiz” dedi. DAÜ Sinema-TV Bölümü öğrencilerinin bitirme projeleri kapsamında gerçekleştirilen Gala’da izleyiciyle buluşan “Erzak” adlı filmin görüntü yönetmenliğini ve yapımcılığını ise Raif Usal’la birlikte üstlenen kişi, DAÜ Sinema-TV Bölümü öğrencisi Berk Karkutoğlu oldu. Uluslararası Lions Kısa Film Festivali’ne de katılım gösteren “Erzak,” 6 dk’nın içerisine sığdırdığı metaforla Kıbrıs’lı Türkler ve Rumların birliktelik içerisindeyken gelişen ortak yaşamına ayna tuttu.

Kıbrıs’lı Türkler ve Rumların Bir Arada Yaşama İstenci Vurgulanıyor

Kıbrıs’ta savaşla birlikte gelen acıların ve travmaların adada yaşayan tüm toplumlar için geçerli olduğunu belirten Usal, filmlerde gerçekliğin ve yaşanmışlıkların yansıtılmasının önemli olduğuna değindi. Filme adını veren “Erzak” metaforuyla her iki toplumunda bir arada yaşadığı yıllarda yeşeren insan ilişkilerine ve barışa atıfta bulunduğunu dile getiren Usal, “amacım sinema sanatından faydalanarak barışı vurgulamaktır. Bu noktadan hareketle ailemden yola çıkarak bir yaşanmışlığı 6 dk içerisinde bir çok toplumsal bağlamıyla birlikte izleyiciyle buluşturmayı hedefledim. Netice itibariyle filmde vermek istediğim mesaj; insanların Kıbrıs’ta bir arada, barış ve mutluluk içerisinde yaşayabilmeleri istencidir.”

Mesajlar Amaç, Filmler Araç Oluyor

Raif Usal / DAÜ Sinema-TV Bölümü bitirme projeleri Galası

Çekmiş olduğu filmlerle topluma faydalı işler ortaya koymayı hedeflediğine değinerek sözlerine devam eden Usal, filmlerin kendisi için mesajlarını iletebileceği bir araç olduğunu dile getirdi. Yazmış olduğu senaryoların ve çektiği filmlerin tamamını bu yönde hazırladığını ifade eden Usal, “benim için mesajlar amaç, filmler araç oluyor” dedi. “Erzak”ın festival sürecine devam ettiğini de sözlerine ekleyen Usal, önümüzdeki günlerde yeni platformlarda katılım göstereceklerini de belirtti.