Gazeteci Agnieszka Rakoczy DAÜ Kariyer Günleri’nde

0
5928
Fotoğraf: Gündem

Doğu Akdeniz Üniversitesi(DAÜ)  7. Kariyer Günü’nde deneyimli gazeteci Agnieszka Rakoczy İletişim Fakültesi öğrencileri ile buluştu.

Kariyer günleri kapsamında, İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü’nün davetlisi olarak katılan gazeteci Agnieszka Rakoczy, öğrencilerle deneyimlerini paylaştı. Sunuma, gazeteci olana kadar geçtiği yolları aktaran Rakoczy, interaktif bir sunum gerçekleştirerek öğrencilerden ve akademisyenlerden gelen sorulara yanıt verdi.

Fotoğraf: Gündem

Öğrencilerden gelen gazetecilikte doğru haberi yapabilmek için nasıl bir yol izlediği sorusuna Rakoczy “Bana sağlanmış olan imkanların dışında kendi imkanlarımla yeni kaynaklar bularak, o kaynakların fikir ve görüşlerini alırım” şeklinde cevap verdi. Kaynağın önemli olduğunu belirten Rakoczy, tarafsız bir gazeteci olabilmek için her türlü bilgili değerlendirip süzgeçten geçirmek gerektiğinin de altını çizdi.

Rakoczy, konuşmasının sonunda öğrencilere “doğru gazetecilik yapmak istiyorsanız insanlara ihtiyacınız var ve onlarla bir araya gelip görüş ve düşüncelerini almalısınız” şeklinde tavside bulundu. En önemlisinin, kaynakların gizliliğine önem vermek olduğunun altını çizerek sunumunu bitirdi.