Gazimağusa’da Sanat-Festival Günleri

0
6601
Gazimağusa Belediyesi-MGA "Sanat Buluşması ve Atölyeler Bayramı"

Gazimağusa Belediyesi’nin 20-26 Nisan tarihleri arasında düzenlemiş olduğu ve Mağusa Gelişim Akademisi (MGA)’nın da ev sahipliği yaptığı Sanat Buluşması ve Atölyeler Bayramı  farklı konuk ve sanatçılar eşliğinde büyük ilgi topluyor

Gazimağusa Belediyesi ve MGA’nın düzenlemiş olduğu “Sanat Buluşması ve Atölyeler Bayramı” farklı konuklar ve sanatçılarla halkla buluşmaya devam ediyor.

Küratörlüğünü Ayhatun Ateşin’in yaptığı festivale, KKTC ve Türkiye’den farklı şehirlerden gelen 19 sanatçı katılım gösteriyor. Ateşin Gündem’e yaptığı açıklamada “Çocuklar sanata dokunuyorlar ve mutlu oluyorlar” sözü ile hem sanata hem de geleceğin yıldızı olan çocuklara ilham mesajı veriyor. Ateşin, serginin asıl amacını ise Mağusa ve değerlerini sanata aktararak insanlara sunmak olarak niteliyor.

19 Sanatçı Ziyaretçileri Karşılamaya Devam Ediyor

Karikatür Atölyesi – Karikatür Eğitmeni Serkan Sürek ve öğrencileri

Öte yandan Atölye’ye birçok okul ve kentten yoğun ilgi ve ziyaretler devam ediyor. Atölye’de Gravür, Seramik, Çini, Heykel, Resim, Mozaik, ve Karikatür çalışmaları büyük ilgi topluyor. Atölye Çalışmaları kapsamında “Ayhatun Ateşin, Serkan Sürek, Umut Germeç, Arif Albayrak, Vediç Okutan Gaydeler, Türksal İnce, Ozan Dursun, Kemal Behçet Caymaz, Kadir Selçuk Yaşa, Kadir Sevin, Ferhat Onur, Eser Keçeci, Emrullah Örünklü, Arif Ağatekin, Gülay Yakar, Cemal Tunceri, Ayçe Öztürk, Aslıhan Bayrak Kaplan ve Ali Genç”ten oluşan 19 sanatçı ziyaretçileri karşılamaya devam ediyor.

Karikatür ve Çini Sanatı Gelecek Kuşaklara Aktarılıyor

Gazimağusa Namık Kemal Lisesi’nden katılan Karikatür öğretmeni Serkan Sürek etkinlikte bulunma amacını, “çocuklara karikatür sevgisini aşılamak, karikatürün onlara ne olduğunu göstermek ve gelecek kuşaklara bu sanatı aktarmaya çalışmak ” sözleri ile özetliyor.

Çini Atölyesi – Çini Sanatı Eğitmeni Gülay Yakar ve öğrencileri

İzmir Olgunlaşma Enstitüsün’den katılan  sanatçı Gülay Yakar ise,’çini sanatı’ üzerine ve düzenlenen sanat festivali için, “bizler buraya kentin belleğine bir iz bırakmak için geldik ve çalışılan konularda genel olarak Mağusa ile ilgili, Mağusa’daki önemli binaları ve motifleri çiniye aktarıyoruz” diyerek kent belleğinin önemine işaret ediyor.

Festival, 26 Nisan Cuma günü (yarın) saat 14.00’de, atölye çalışmalarında üretilen eserlerin sergide sunulmasıyla son buluyor.

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.