İlk Kez Bir Kara Deliğin Fotoğrafı Görüntülendi

0
5894
M87 Galaksisinin Çekirdeği / Kara Delik

Bilim İnsanlarının Bugün Dünyanın 6 Kentinde Eş Zamanlı Olarak Canlı Yayında Yaptıkları Açıklamalarda İlk Kez Bir Kara Deliğin Fotoğrafının Görüntülendiği Duyuruldu

Bilim insanları 50 yıldır yapmış oldukları çalışmalar neticesinde dünyanın çeşitli yerlerine kurdukları olay ufku teleskoplarıyla (ETS) M87 galaksisinin çekirdeği olan kara deliği fotoğraflamayı başardı. Brüksel, Santiago, Şili, Shangai, Tokyo ve Washington’dan bugün konuya ilişkin eş zamanlı olarak canlı yayında kara deliğin fotoğrafı sergilenerek açıklamalarda bulunuldu.

Albert Einstein’ın İzafiyet Teorisi Doğrulandı

100 Milyar kilometre çapında, güneşten 6,5 milyar kat büyüklüğünde kütleye sahip ve dünyamızdan 53 milyon ışık yılı uzaklıkta olan  kara deliğin fotoğraflanması, Albert Einstein’ın genel görelilik ve izafiyet teorisinin bir kere daha test edildiği ve doğrulandığı anlamına geldiği belirtildi. Ayrıca bilim insanları bu fotoğrafla beraber artık ölçülebilir ve gözlemlenebilir veri elde ettiklerini, teorinin ötesine geçtiklerini ve bunun da bilimsel çalışmalar için çok önemli olduğunu ifade ettiler.

Kütle Çekim Kuvveti En Az Anlaşılan Olan

Doğada yer alan 4 temel kuvvet içerisinde kütle çekim kuvvetinin en az anlaşılan olan kuvvet olduğuna değinen bilim insanları, bu fotoğrafın ve verilerin bu alandaki çalışmaları hızlandıracağını belirtti.

Kendi galaksimizdeki kara deliğin incelenmesinin güçlüğüne de değinilen açıklamada, “M87’yi incelemek daha olasıydı. Çünkü galaksimizdeki kara delik bundan bin kat daha küçük ve hızlı” şeklinde konuşuldu.

Ayrıca yapılan açıklamada kara deliğin fotoğrafının yanı sıra hareketli görselinin de  yapılabileceği ifade edildi.

Kara deliklerin uyguladıkları kütle çekimi ile kendilerine yaklaşan maddelerin etraflarında ışık hızında dönmesine neden olduğunu belirten bilim insanları, olay ufkunda ışığın dahi kaybolduğunu ifade ederek, bu verilere karşılık çok güç bir çalışmayı başardıklarını da sözlerine eklediler.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.