Kıbrıs Genelinde Mayın Döşenmiş Olma Şüphesi Bulunan 18 Bölge Tespit Edildi

0
5987
http://www.cna.org.cy/index-tr.aspx#

Güney Kıbrs’ta Bulunan Kıbrıs Haber Ajansı (CNA)’da Yer Alan Habere Göre, Mayın Döşenmiş Olabileceği Şüphesi Taşıyan 9’u Güney Kıbrıs, 9’u ise Kuzey Kıbrıs’ta Olmak Üzere Toplam 18 Bölge Tespit Edildi

Birleşmiş Milletler (BM)’den bir kaynağın Güney Kıbrıs’ta bulunan CNA’ya aktardığı ifade edilen bilgiye göre; Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in geçtiğimiz Şubat ayında ‘Güven Yaratıcı Önlemler’ çerçevesinde uzlaşmaya vardığı husus gereğince, mayın döşenmiş olabileceği şüphesi taşıyan 18 bölgenin tespit edildiği belirtildi. Mayınlı olduğu düşünülen 18 bölgeden 9’unun Güney’de, 9’nun ise Kuzey’de olduğu ifade edildi. Ayrıca söz konusu bölgelerin geçtiğimiz hafta BM Kıbrıs Barış Gücü (UNFICYP) yetkilileri ve Kıbrıs’taki BM Mayın Temizleme Servisi’nin (UNMAS), Rum Milli Muhafız Ordusu ve KKTC’deki askeri makamlarla iş birliği neticesinde belirlendiği belirtildi.

Belirlenen tüm bölgelerin, ara bölgeye yakın dekonfrantasyon hattı üzerinde bulunduğunu ifade eden BM kaynağı, her bölgenin coğrafik yapısını, alanını, halkın bu bölgelere yakın oturup oturmadığını, tüm bu çalışmalar için ne kadar personel, donanım ve zamana ihtiyaç olduğunu tespit etmek için kısa zaman içerisinde 18 bölgede, yerinde inceleme yapılacağını söyledi. Ayrıca, tüm incelemelerin yapılıp kayda geçirileceği, ne yapılması gerektiği ve bu çalışmanın ne zaman başlayıp biteceği üzerinde anlaşmaya varılması için de her iki tarafla görüşüleceği belirtildi.

Mayınların Temizlenmesi İçin Her İki Tarafın İş Birliğinin Önemine Vurgu Yapıldı

Tüm bunların tamamlanmasının ardından, özel eğitilmiş bir ekibin Kıbrıs’a gelmesi ve bu çalışmayı sürdürmesi amacıyla istişarelerde bulunacağını da ifade eden aynı kaynak, geçmiş yıllarda, Kamboçya’dan bir ekibin Kıbrıs’a geldiğini ve mayın temizleme çalışmalarına katıldığını anımsattı. Ayrıca, gelişim halindeki bu süreçte ilerleme kaydedilmesi için her iki tarafın işbirliği yapmasının önemli olduğu vurgulandı.

Öte yandan Alithia Gazetesi ise, UNFICYP’in resmi internet sayfasında yayımlanan unsurlara atıfta bulunarak, Kıbrıs’ta mayınların veya savaş kalıntısı patlayıcıların olduğu düşünülen toplam 47 bölgenin bulunduğunu, bunun da 1.7 milyon metrekarelik alanı kapsadığını yazdı.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.