Program Yönetmeni Özkan, Demirören’le CNN Türk’e Gelen Değişim ve TV Kanallarındaki Stajyerlik Gibi Konularda Görüşlerini Paylaştı

0
7677
DAÜ Mezunu, CNN Türk Program Yönetmeni Halil İbrahim Özkan

CNN Türk Program Yönetmeni Halil İbrahim Özkan, Demirören’le gelen yeni yayın politikasında Fetö’cüler ve Pkk’lılara ekranda yer verilmemesi için çok titiz davranıldığını ifade etti. Özkan, 15 Temmuz Darbe Girişimi gecesi ise, çok zor bir süreci atlattıklarını belirtti. Ayrıca TV kanallarında stajyerlerin özgüvenlerinin yüksek olması gerektiğini de vurguladı

CNN Türk Program Yönetmeni Halil İbrahim Özkan, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ‘7. Uluslararası Kariyer Günleri’ kapsamında, Sinema-TV Bölümü öğrencilerinin ‘Şeref ve Yüksek Şeref Sertifika Töreni‘ne konuk oldu. Özkan, gerçekleştirdiği söyleşide, Doğan Medya Grubu’nun satışı sonrası Demirören’le gelen yeni yayın politikası, 15 Temmuz Darbe Girişimi gecesi yaşadıkları ve TV kanallarında stajyerlik sahasının mevcut koşulları hakkında bilgiler vererek, mesleki deneyimlerini paylaştı.

Özkan, Demirören Döneminde Ekranda Fetö’cüler ve Pkk’lıların Yer Almaması İçin Çok Titiz Davrandıklarını Belirtti

DAÜ İletişim Fakülesi CNN Türk Program Yönetmeni Halil İbrahim Özkan’ın söyleşisi

Demirören dönemindeki yayın politikasının yönüyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Özkan, “yayın politikasının değiştiği yön, Fetö’cülerle, Pkk’lılarla, teröristlerle bir araya gelmemek yönünde oldu. Eskiden aradan sıyrılan konuklar olmuş ve baya tepkiler görmüş. Şimdi konuk alırken çok titiz davranıyoruz. Haber içeriğinde değişiklik oldu mu pek bilmiyorum. Ben işin yayın kısmındayım. Haber konusunun A iken Z haline gelmediğini biliyorum” şeklinde konuştu.

Ayrıca Özkan, Aydın Doğan’ın da iyi bir patron olduğunu ancak patron değişince alışma süreci yaşadıklarını da belirtti. Bu süreç içerisinde işten çıkmak isteyen çalışanlar olduğuna da değinen Özkan, işten çıkmak istemeyen bazı çalışanlara da Yıldırım Demirören’in ilgili tazminatların ödeneceğini taahhüt ederek, yolların ayrılabileceği bir seçenek sunduğunu ifade etti. Özkan, bu sürecin sonunda bir çok kişinin işten ayrıldığını ve aynı oranda yeni alımların gerçekleştiğini de ifadelerine ekledi.

15 Temmuz Gecesi Zor Bir Süreç Atlatıldı

DAÜ Sinema-TV Bölüm Bşk. Prof. Dr. Bahire Özad ve CNN Türk Program Yönetmeni Halil İbrahim Özkan

15 Temmuz Darbe Girişimi gecesi CNN Türk’de yaşanılanlara da değinen Özkan, “15 Temmuz’un olduğu gece çok yorgundum. Kanaldan eve geldim ve erkenden uyudum. Gece saat 02:00 sıralarında kanaldan bir telefon geldi ve ‘darbe oldu’ dediler. Önce inanmadım tabi. ‘Kanalı bastılar, askerler yönetmenin kafasına silah tutmuş vaziyette ve şu an yayın yapacak halde değil, acil gelmen gerek’ dediler. Sonra kanalı açtım ve ekranda boş koltuğu görünce olayın gerçekliğini kavradım. Ulaştırmadan arkadaşım aradı ve aşağıda olduğunu söyledi. Beraber kanala gittik. Masalar dağılmış, camlar kırılmış bir haldeydi. O gün yaklaşık 7-8 saat, sabaha kadar yayın yaptım. Zor zamanlardı ama çok şükür atlattık” şeklinde konuştu.

TV Kanalları Stajyer Alımını Kısıtladı

TV kanallarının stajyer alımını kısıtladığına dikkat çeken Özkan, bunun gerekçesi olarak öğrencilere yapılan sigortaları gösterdi. Bunun devlet tarafından getirilen bir yaptırım olduğunu dile getiren Özkan, bu yaptırım  neticesinde şu an kanala sadece 1 tane stajyer alabildiklerini ifade etti.

Stajyerlerin Girişken, Özgüvenli Olması Gerekir

Stajyerlerde bilgi birikimi ve kararlılığın önemine de vurgu yapan Özkan, “stajyer olarak işe gelen arkadaş o gün işe başlayan arkadaştır. Çekingenlik yapılmasındansa, benim işime karışıp girişken olmasını tercih ederim. Yaptığım montaja karışıp, şu karedeki kadraj böyle mi olsa dediği noktada, önerisi mantıklıysa değerlendiririz. Tüm bunların sonunda benim işimi de alabilirler belki” dedi.

CNN Türk Program Yönetmeni Halil İbrahim Özkan ve DAÜ İletişim Fakültesi

Organizasyon, CNN Türk Program Yönetmeni olmasının yanı sıra aynı zamanda DAÜ’nün eski mezunu da olan Halil İbrahim Özkan’a, DAÜ Sinema-TV Bölüm Bşk. Prof. Dr. Bahire Özad tarafından hediyesinin verilmesi ve hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.