Sudan’da İktidar Krizi Sürüyor

0
5087
https://www.bbc.com/news/world-africa-48006015

Sudan’da Ordu Tarafından Görevden Alınan Ömer El Beşir’in Ardından İktidara Geçen Askeri Konseyle Protesto Liderleri Arasında İktidar Krizi Derinleşiyor

Aralık 2018’de Sudan’ın kuzeydoğusundaki Atbara kentinde benzin ve ekmek zamlarına karşı başlayan eylemler, ülke geneline yayıldı ve  Sudan ordusu tarafından Ömer El Beşir iktidarına son verildi. Askeri konseyin yönetimi devralmasının ardından ise, Sudan’da protestocuların liderleriyle askerler arasında iktidar krizi patlak verdi.

Protestocular İktidar İçin Sivil Konsey Çağrısı Yaptı

https://www.bbc.com/news/world-africa-48006015

Sudan’lı protestocuların Savunma Bakanlığı önünde yapmış oldukları eylem de iktidar için sivil konsey oluşturulması çağrısı yapıldı. Ayrıca protesto liderleri halihazırda iktidardaki askeri konseyle temaslarını kestiklerini de belirtti. Bu gelişmeler üzerine ordu ise, askerlerden ve sivillerden oluşacak  ortak bir konsey ile iktidarı devretmeyi taahhüt etti.

Protesto sözcüsü Muhammed El Amin, askeri konseyi devrilen rejimin bir uzantısı olarak niteleyerek protestoları arttıracaklarını ifade etti. Sudan’ın Başkenti Hartum’da protestocular oturma eylemi yapmaya devam etti.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.