Tel-Sen’den Özelleştirme Karşıtı Eylem

0
6363
Telekomünikasyon Dairesi-Gazimağusa / Tel-Sen

Telekomünikasyon Dairesinde Yeniden Yapılandırma Adı Altında Özelleştirme Yapılacağını İddia Eden Tel-Sen, Gazimağusa Telekomünikasyon Dairesi Önünde Eylem Yaptı

Gazimağusa Telekomünikasyon Dairesi önünde yaptığı eylemde yeniden yapılandırma modeli adı altında özelleştirme yapılacağını dile getiren Tel-Sen üyeleri, “aynı tarafta olmayacağız” yazılı tişörtlerle tepkilerini ortaya koydu. Eylemde “yap işlet devretme,” “kamu malını özele peşkeş çekme,” “aynı tarafta olmayacağız” yazılı pankartlar öne çıktı. Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan, ilgili bakanlığın “tüccar zihniyetiyle” hareket ettiğini ifade ederek, Bakanlar Kurulunun yeniden yapılandırmaya yönelik aldığı kararı “akıl tutulması” olarak nitelendirdi.

Yap-İşlet-Devret Modeline Karşı Çıkıldı

Telekomünikasyon Dairesi-Gazimağusa / Tel-Sen

Tel-Sen Mali Sekreteri Salahi Mısırlıoğlu ise basına yaptığı açıklamada, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından karar ile ilgili yapılan açıklamayla ilgili bazı detaylar hakkında bilgi verdi. Mısıroğlu, alınan kararın Telekomünikasyon Dairesini iki kısma ayıracağını, alt yapı olarak ayrılan toprak altı ve transmisyon kısmının devletin mülkiyetinde daire olarak işletileceğini, ancak üst yapı olarak ayrılan diğer kısımların ise yap-işlet-devret modeliyle özelleştirileceğini ifade etti. Tel-Sen tarafından okunan bildiride özelleştirmeye karşı kesin bir dille mücadele edileceği de vurgulandı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan Yaptığı Açıklamada Ne Demişti?

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Telekomünikasyon Dairesinin yıllar boyunca ihmal edilmiş olduğunu ve bu durumun oluşmasında geçmiş siyasiler ile Tel-Sen’in samimiyet ve gerçeklerden uzak yaklaşımlarının etkisi olduğunu belirtmişti.

Bakan Atakan, Tel-Sen yetkilileriyle yaptıkları ilk görüşmede sendika tarafından bakanlıklarına iki kırmızı çizgiden bahsedildiğini ifade etmişti. Bu kırmızı çizgiler arasında; “bu stratejik hizmetlerin kamu kontrolünden çıkarılmaması” ve “çalışanların işlerini kaybetmemesi” vurgusunun olduğu belirtildi. Bu konuda Bakan Atakan Tel-Sen tarafından eleştiriye konu olan açıklamasında;  toprak altı altyapı ve transmisyonun kamu mülkiyeti ve işletmesinde kalacağını, dairenin daha da güçlenerek ve hizmet seviye anlaşması (SLA) yapabileceği bir yapıya kavuşturulacağını, hiç bir çalışanın işini kaybetmeyeceğini, bilakis özellikle mühendis kadrolarının arttırılacağını ve üst yapı hizmetlerinin de kamu-özel ortaklığı yaklaşımı ile işletilecek bir modelle planlandığını belirtmişti.

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.