Venezuela’da Darbe Krizi

0
6545
Muhalif Lider Juan Guaido / Twitter hasabı

Venezuela’da Kendisini Geçici Devlet Başkanı İlan Eden Muhalif Lider Juan Guaido, Özgürlük Operasyonu’nun Son Aşamasını Başlatma Çağrısı Yaptı. Venezuela Hükümeti ise, Darbe Girişimini Bastırıyoruz Açıklamasında Bulundu

Geçtiğimiz Ocak ayında kendisini Geçici Devlet Başkanı ilan eden muhalif lider Juan Guaido halka Özgürlük Operasyonu’nun son aşamasını başlatma, orduya da kendisine destek olma çağrısı yaptı. Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino ise, ordunun Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun meşru hükümetini desteklediğini söyledi. Ayrıca hükümet kanadı “darbe girişimini bastırıyouz” açıklamasında bulundu.

Muhalif lider Guaidio twitter hesabında arkasına aldığı ordu mensubu bir grubun önünde Özgürlük Operasyonu’nun son aşamasını başlatma ve orduya da kendisine destek olma çağrısı yaptı. Ayrıca Guadio, kendisine destek olan bir grup ordu mensubu için “Ulusal Silahlı Kuvvetler doğru kararı verdi” ifadesinde bulundu.

Venezuela İletişim Bakanı Jorge Rodriguez ise darbe girişiminin arkasında “muhalefetle bağlantılı bir grup hain askerin” olduğunu dile getirdi.