1 Mayıs’ta Dünyada Bazı Yerlerde Festival Havası, Bazı Yerlerde İse Gözaltılar Vardı

0
5728
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-48098053

1 Mayıs İşçi ve Emekçilerin Birlik, Mücadele, Dayanışma Günü veya bir diğer adıyla İşçi Bayramı, dünyadan farklı yansımalar sergiledi. Almanya’da festival havasında geçen 1 Mayıs, İtalya, Fransa, Endonezya ve Türkiye’de ise polis müdahalelerine sahne oldu

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-48098053

1 Mayıs İşçi ve Emekçilerin Birlik, Mücadele, Dayanışma Günü, dünyanın bir çok kentinde büyük katılımlı eylemlere sahne oldu. Almanya’da festival havasında geçen 1 Mayıs, İtalya, Fransa, Endonezya ve Türkiye’de ise polis müdahalelerine sahne oldu.

1 Mayıs’tan Öne Çıkanlar

Rusya’da en büyük kutlama Moskova-Kızıl Meydan’da yapıldı. Endonezya’nın başkenti Cakarta’da da büyük bir yürüyüş yapılırken, zaman zaman göstericilerle polis arasında gerginlikler yaşandı. Hong Kong’daki gösterilerde ise “Köle değil, İşçiyiz” denilerek göçmen işçilerin sorunlarına dikkat çekildi.

Güney Afrika’nın Durban kentinde sendikalar gösteri tertiplerken, Pakistan’ın Lahor kentinde düzenlenen gösterilere ise kadınların yoğun katılımı dikkat çekti. Lahor’da da Hong Kong’daki gibi “Köle değil, İşçiyiz” sloganları atıldı. Bangladeş’in başkenti Dakka’da  tekstil işçilerinin de katıldığı gösteride ana slogan ise, “Esnek çalışmaya son!” oldu.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-48098053

İspanya’nın başkenti Madrid’deki gösterilerde, “Mücadele devam ediyor… Haklar, Eşitlik, Uyum… Önce İnsan” yazılı pankartlar dikkat çekti. Filipinler’in başkenti Manila’da ise 1 Mayıs yürüyüşü, aynı zamanda Devlet Başkanı Duterte’ye karşı protesto gösterilerine dönüştü. İtalya’nın Torino kentinde  polis ile göstericiler arasında gergin anlar yaşandı. Ramallah-Batı Şeria’da da 1 Mayıs yürüyüşü gerçekleşti.

Türkiye Genelinde 145 Kişi Gözaltına Alındı

T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan veriye göre, Türkiye genelinde 303 bin 604 kişi 1 Mayıs etkinliklerine katıldı. 127’si İstanbul’da olmak üzere, Türkiye genelinde 145 kişi, toplamda 16 adet olan korsan gösterilere katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. İstanbul’da polis müdahalesine sebep olan gerginliğin nedeni ise, 1 Mayıs kutlamaları için Taksim meydanının kapatılmış olması ve 1 Mayıs’ı tarihi geleneğinden ötürü Taksim’de yaşatmak  isteyen grupların olmasıydı. Taksim meydanı, 1 Mayıs 1977′ de gerçekleştirilen silahlı saldırı sonucu ve yaşanan izdiham nedeniyle, resmi kayıtlara göre 34 kişinin ölümü ve yüzlerce kişinin yaralanmasıyla tarihe ‘kanlı 1 Mayıs’ veya ‘1 Mayıs katliamı’ olarak geçmişti.

Paris’te 1 Mayıs’a Sarı Yelekliler, Siyah Blok ve Polis Damga Vurdu

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201905011038918913-pariste-sari-yelekli-siyah-bloklu-1-mayis-200den-fazla-gozalti-onlarca-yarali/

Fransa’da 1 Mayıs, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un neoliberal politikalarına karşı 24 haftadır devam eden Sarı Yelekliler eylemlerinin ivmesiyle hareketlendi. Başkent Paris’te sendikaların örgütlediği öğleden sonraki yürüyüş öncesinde Siyah Blok ve Sarı Yelekliler hareketinden bazı eylemciler ile polis arasında çatışma gerçekleşti. 7400 Polisin müdahalesinde 200’den fazla kişi gözaltına alınırken, çok sayıda kişi ise yaralandı.

 

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.