2024’de Ay’a İnmesi Planlanan Araç Tanıtıldı

0
6132

Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, maketini sunduğu Blue Moon (Mavi Ay) adlı uzay aracının 2024 yılında Ay’ın güney kutbuna astronot indirebileceğini söyledi

Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, maket sunumunu yaptığı Blue Moon (Mavi Ay) adlı uzay aracının 2024 yılında Ay’ın güney kutbuna astronot indirebileceğini belirtti.

İnsansız ve yeniden kullanılabilen Blue Moon ay aracının, daha sonra uzayda bilimsel araştırmalar sürdürebilmek için gerekli teçhizat, uydu ve yüzey araçları yerleştirmeyi sürdürmesi öngörülüyor. Bezos, “artık Ay’a yeniden gitmenin, hem de kalmak üzere gitmenin zamanı geldi” diyor. Tasarımı tanıtılan araçta BE-7 adı verilen, 4 bin 535 kg itiş gücünde yeni bir motor olacağı da belirtiliyor.

Washington’daki bir fuar alanında, NASA’dan yetkililer ve muhtemel müşterilerden oluşan bir topluluğa, uzay araştırmaları şirketi Blue Origin’in Ay ile ilgili hedeflerini de aktaran Bezos, dünyanın en zengin kişisi ünvanıyla anılıyor.

Ay’da Yer Alan Buz Kütleleri Yakıta Dönüştürülecek

Ay aracının füze motorunu tanıtırken Bezos’a Blue Origin’in ‘Gelecek Kulubü’nden bir çocuk eşlik etti

Projeye göre Blue Moon, Ay yüzeyine insanlar ve teçhizatı indirdikten sonra, kendi kendine hareket ederek Ay yüzeyinde dolaşacak dört araç konuşlandırabilecek ve Ay yörüngesine uydular yerleştirebilecek. Araç dünyadan fırlatıldığında yakıtı ve füze motoruyla birlikte 15 tona yakın ağırlıkta olacak. Ay’a ulaştığında ise bu ağırlığı neredeyse 3 tona inecek.

Bununla bilikte Blue Moon’un, Ay’ın kraterlerinde buz kütleleri olduğu keşfedilen güney kutbuna inmesi hedefleniyor. Ay aracında Dünya’dan Ay’a gitmeye yetecek yakıt olacağı belirtilirken, Ay’da yer alan buzdan elde edilecek suyun ayrıştırılması yoluyla hidrojen üretilip, bunun uzay aracının güneş sistemi içindeki yeni görevlerini sürdürmesi için gerekli yakıta dünüştürülebileceği öngörülüyor.

Bezos, Blue Origin olarak uzay aracını tasarlamaya, 3 yıl önce 2016 yılında başladıklarını ifade ediyor.  Ay’a inişin ise, insanların uzayda yaşayıp çalışabileceği bir gelecek vizyonunun ilk adımı olabileceğini düşünüyor.