Ada Işığı Çocuk Korosu İstanbul’dan Ödülle Döndü

0
6445
KPDK Ada Işığı Çocuk Korosu

Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği Ada Işığı Çocuk Korosu, 7. SANSEV İstanbul Uluslararası Korolar Festivali’nde “Homojenlik” ödülüne layık görüldü

Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği (KPKD) Ada Işığı Çocuk Korosu,  Sanatçılar Sanatseverler Kültür ve Dayanışma Derneği (SANSEV) tarafından düzenlenen SANSEV 7. İstanbul Uluslararası Çoksesli Koro Festivali’nde “homojenlik” ödülünü kazandı. Şef Erkan Dağlı’nın yönettiği KPDK Ada Işığı Çocuk Korosu’nun piyano eşlikleri ise, Doğu Akdeniz Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Hakan Koparanoğlu tarafından gerçekleştirildi.

KPDK Ada Işığı Çocuk Korosu

Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen organizasyonda bu yıl,  yurt içi ve yurt dışı 25 şehirden, minik, çocuk, genç, yetişkin ve karma olmak üzere her kategoriden 116 koro, 4264 korist sahne aldı. 24 Kişilik festival değerlendirme jürisi, danışmanlar ve jüri onur üyeleri tarafından ödüllerin takdim edildiği gece bir çok sanat severi bir araya getirdi.

Bu yıl onur bestecisi olarak Nevit Kodallı’nın belirlendiği festival jürisinde; Mustafa Apaydın’dan Rengim Gökmen’e, İbrahim Yazıcı’dan Leyla Pınar’a, Cem Mansur’dan Turgay Erdener ve Suna Çevik’e kadar çok sesli müziğin ustaları yer aldı.

Ada Işığı 7 yıldır sahnede

KPDK Ada Işığı Çocuk Korosu

Erkan Dağlı şefliğinde 2012 yılından beri Gazimağusa’da faaliyet gösteren Ada Işığı Çocuk Korosu 7-14 yaş arası çocuklardan oluşuyor. Bugüne dek Kıbrıs’ta koro kültürünün yayılması adına birçok başarılı konsere imza atan koro, her geçen yıl yeni sesleri de korist kadrosuna ekleyerek yoluna devam ediyor. Ada Işı Çok Korosu’nun repertuvarında ise çocuk şarkılarının yanı sıra, Kıbrıs Türküleri’ne ve dünya koro edebiyatından eserlere de yer veriliyor.