Başarılı Gazeteci Esra Köksal, DAÜ’ye Konuk Oldu

0
6204
Akdeniz Bülten Dergisi Haber Müdürü, Gazeteci-Yazar Esra Köksal

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Mezunu, Başarılı TV Habercisi, Gazeteci ve Kitap Yazarı Esra Köksal, 7. Uluslararası Kariyer Günleri Kapsamında DAÜ’nün Konuğu Oldu

DAÜ Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Mezunu, ödüllü gazeteci, TV habercisi ve yazar Esra Köksal, “Başarının Yolu Hedeflerden Geçiyor” konulu söyleşiyle, 7. Uluslararası Kariyer Günleri kapsamında DAÜ İletişim Fakültesi’nin konuğu oldu. Halihazırda  Akdeniz Bülten Dergisi Haber Müdürlüğü görevini yürüten Köksal, DAÜ’lü öğrenciler ve Akademisyenlerin katılım gösterdiği organizasyonda bilgi ve deneyimlerini paylaştı. DAÜ’de almış olduğu eğitimin ve Kıbrıs’ta deneyimlemiş olduğu hayatın kendisini başarıya götüren yönde önemli etkileri olduğuna dikkat çeken Köksal, başarının inanmakla başlayıp, vazgeçmeyerek çalışmak suretiyle elde edildiğini vurguladı. Köksal, ele almış olduğu haberlerde sıklıkla toplumsal konulara eğilmeyi tercih ettiğini ve topluma, insanlığa faydası dokunacak işler yapmayı ilke edindiğini belirtti.

Köksal, DAÜ’de Aldığı Halkla İlişkiler Eğitimini Topluma Faydalı Olacak Bir Şekilde Ele Aldığına Değindi

DAÜ İletişim Fakültesi Esra Köksal’la Söyleşi

Konuşmasına DAÜ’de eğitim gördüğü süreçte maddi sıkıntılar yaşamasına rağmen hem okuyup hem çalışarak mezun olmayı başardığına değinerek başlayan Köksal, asıl mücadelenin mezun olduktan sonra başladığını da belirtti. Köksal, “DAÜ’de almış olduğum halkla ilişkiler eğitimini topluma fayda alanında kullanmaya yöneldim. Bu noktada şu an bu söyleşimize katılım gösteren ve üzerimde emeği geçen değerli akademisyen hocalarıma da çok teşekkür ederim” dedi.

TV Haberciliği ve Gazetecilik Öyküsü

Akdeniz Bülten Dergisi Haber Müdürü, Gazeteci-Yazar Esra Köksal

TV haberciliğine başlamaya karar verdiğinde ilkin “sen yapamazsın” söylemiyle karşılaştığını dile getiren Köksal, bu söyleme yenik düşmediğini, çok çalışarak sürekli kendisini geliştirdiğini belirtti. Köksal, günün sonunda TV’den ayrılırken gerek spikerlik (haber sunumu), gerek seslendirmeler, gerekse özel haberler ağırlıklı olmak üzere bir çok alanda başarılı bir şekilde habercilik faaliyeti yaptığını ifade etti.

Hayatı boyunca hep bir adım daha ileri gitmeyi ve basamakları çıkarak yükselmeyi hedeflediğini belirten Köksal, TV haberciliğinde yerinde saymadığını, bunun yanı sıra basılı gazetecilikle, yazı haberciliğini deneyimlemek için gazeteciliğe geçiş yaptığına değindi.

Antalya’nın Uyuşturucu Raporu Haberi Ödül Aldı

DAÜ Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Bşk. Doç. Dr. Anıl Kemal Kaya ve Akdeniz Bülten Dergisi Haber Müdürü Gazeteci-Yazar Esra Köksal

Topluma faydası dokunacak toplumsal alandaki konulara haberlerinde yer verdiğini dile getiren Köksal, “etrafımda çok fazla parçalanmış aile ve uçuruma yuvarlanan hayatlardan kesitler gördüm. Bunun nedeni olarak madde bağımlılığı öne çıkıyordu. Bende bu konuda bir çoklarının cesaret edemediğini gerçekleştirerek, bu konu hakkında araştırma haber yapmaya karar verdim. Madde bağımlısı gençlerle buluşup, etik değerler çerçevesinde kendileriyle röportaj yaptım. Zorlu bir süreçti. Tanımadığım insanlarla buluşuyor, beni nereye götürdüklerini bilmediğim bir eve doğru seyrediyorduk. O evde yaklaşık 20 kişi oluyordu ve madde bağımlılarıydı. Ancak bu bağımlılıktan kurtulmakta istiyorlardı. Netice itibariyle başarılı bir habere imza attım ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) tarafından ‘Yılın Gazetecisi Ödülüne’ layık görüldüm. O gençlerden bazıları ise bağımlılıklarından kurtulmayı başardılar. Kendileriyle hala görüşüyoruz” dedi.

Köksal, Almanya’daki Türk Gurbetçileri Üzerine İlk Kitabını Kaleme Aldı

Yayına hazırladığı ilk kitabının müjdesini de veren Köksal, Almanya’daki Türk gurbetçileri ve kuşaklar arası yaşanan  değişimleri “Gurbet Kuşları Zübeyde” adlı kitabında ele aldığını belirtti. Köksal, kitabının bir dönem kitabı olduğuna değinerek, yapmış olduğu derin araştırmalar ve röportajlar neticesinde şekillendirdiğini ifade etti. Yazma ediniminin eskiden beri tutmuş olduğu günlüklerle başladığına değinen Köksal, “kitabımda okula alınmayan, evlatlık verilen, evden kaçan, 6 yaşında annesini kaybeden ve habersizce nişanlandırılan bir kadının yaşadığı hayat öyküsüne yer veriyorum. Şu sıralar  68 yaşında olan Zübeyde’nin öyküsü, bir başarı öyküsüdür. Çünkü bir çok güçlüğe göğüs gerebilmiş ve bugün ise, kendisini müthiş geliştirmiş bir kadın olarak yaşama ışık tutabilmektedir. Bende kendisini yazarken onun gibi hissetmeye çalışarak, kendimi onun karakterine büründürerek kitabımı kaleme aldım” dedi. Ayrıca Köksal, kitabının dün, ilk kez internetten satışa sunulduğunu da belirtti.

DAÜ İletişim Fakültesi Esra Köksal’la Söyleşi

“Asla Vazgeçme” mottosunu ilke haline getirdiğini ifade eden Köksal, “vazgeçenler kaybedenlerdir. Başarı için çok okuyun, çok mücadele edin, ilk önce kendinize inanın, kendinizi sürekli öğrenme ile geliştirin ve asla vazgeçmeyin” diyerek, DAÜ’lü öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Söyleşi, DAÜ Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Başkanı Doç Dr. Anıl Kemal Kaya tarafından, başarılı gazeteci Esra Köksal’a hediyesinin takdim edilmesi ve günün anısına hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.