Britanya, Küresel Isınmaya Karşı Olağan Üstü Hal İlan Etti

0
5860
İsveçli 16 yaşındaki İklim Grevi Aktivisti Greta Thunberg twiter sayfası

İngiltere’de Birleşik Krallık Parlamentosu tarihte ilk kez küresel ısınmaya karşı olağan üstü hal ilan eden ülke oldu. İsveçli 16 yaşındaki İklim Grevi Aktivisti Greta Thunberg ise, twitter hesabından bu haberi umut verici olarak yorumlayarak, harekete geçme çağrısı yaptı

İngiltere’de İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’nin, iki gün önce Meclis’e “Küresel Isınma için Olağanüstü Hâl” tasarısını sunacaklarını ilan etmesiyle parlamento binasının önünde küresel ısınmayla mücadele için  halk eyleme geçti. Birleşik Krallık Parlamento’su ise, atılan sloganların yankıları eşliğinde tasarıyı onayladı ve tarihte ilk kez küresel ısınmaya karşı olağan üstü hal ilan eden ülke oldu. Ancak bunun bir eylem planından ziyade, sorunun resmi kabulüne yönelik söylem içeren bir karar olduğu belirtildi.

Kelimelerden Eyleme Geçilsin

İsveçli 16 yaşındaki İklim Grevi Aktvisti Greta Thunberg ise, twitter hesabından bu haberi umut verici olarak yorumladı. Thunberg yaptığı paylaşımda, bu hareketi diğer ülkelerin de takip etmesi gerektiğini ve acilen kelimelerden ‘eyleme geçilmesi’ gerektiğini vurguladı.

İsveçli 16 yaşındaki İklim Grevi Aktivisti Greta Thunberg twitter sayfası