DAÜ Mezunu Altunok, Pilotluğa Uzanan Kariyerinin Portresini Çizdi

0
6893
DAÜ mezunu başarılı pilot Serdar Altunok / Fotoğraf: Hüseyin Kağan Kaya

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) 7. Uluslararası Kariyer Günleri kapsamında DAÜ Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu başarılı pilot Serdar Altunok, DAÜ İletişim Fakültesi’nin konuğu oldu. Altunok, pilotluk kariyeri, eğitim süreci, bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı

DAÜ Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu olan başarılı pilot Serdar Altunok, DAÜ 7. Uluslararası Kariyer Günleri Kapsamında DAÜ İletişim Fakültesi’nde gerçekleştirilen söyleşinin konuğu oldu. Antalya Bilim Üniversitesi ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından “2018 Yılın Havacısı Madalyası” ödülüne layık görülen Altunok, “Nasıl Pilot Olunur” konulu sunumuyla, pilotluğa uzanan kariyerin portresini çizdi. Ayrıca Altunok, DAÜ’de almış olduğu eğitimin öneminin ve başarısına olan katkısının altını çizerek, “DAÜ’lü olmak ayrıcalıktır” dedi.

Pilotluk Eğitimine Dair Süreç Nasıl İşliyor?

DAÜ İletişim Fakültesi, DAÜ mezunu başarılı pilot Serdar Altunok’la söyleşi / Fotoğraf: Hüseyin Kağan Kaya

2014 yılından bugüne dek pilotluk kariyerine devam eden Altunok, pilot olmak için gerekli eğitim sürecine değindi. Altunok, “bu alanda çeşitli eğitim süreçleri vardır. Bunlardan birisi PPL (hususi pilot) lisans belgesi veren eğitimdir. Bu eğitim kapsamında teorik bilgilerin yanı sıra 45 saatlik uçuş eğitimi de bulunmaktadır. Pek tabii günün sonunda ilgili sınavlardan da başarıyla geçmeniz gerekmektedir. Bir diğer eğitim süreci ise, “ATPLA (Frozen) Havayolu Nakli ve Pilot Lisansı” olarak geçen pilotluk eğitimidir. Bu eğitimin içerisinde de teorinin yanı sıra 213 saatlik uçuş pratiği ve yine belgeyi almanız için yapılan sınavdan geçme şartı bulunmaktadır.” dedi. Altunok ayrıca, bu kapsamda çeşitli uzaktan eğitim seçeneklerinin var olduğuna da değinerek, bunlara ek olarak İngilizce yeterliliğinin de pilotluk için elzem olduğunu belirtti. Bu noktada İngilizce için çeşitli ölçme değerlendirmelerinin olduğunu da belirten Altunok, TOEFL, IELTS, TOEK, ITEP, ICAO gibi sınavların herhangi birinden yeterli puan almak gerektiğini ifade etti. Bunun yan sıra gerekli sağlık koşullarının yeterliliğine dair belgenin alınabilmesinin de, pilotluk için ön görülen şartlar içerisinde yer aldığını sözlerine ekledi.

Uçuş Okulu Seçiminde Önemli Hususlar Nelerdir?

DAÜ İletişim Fakültesi, DAÜ mezunu başarılı pilot Serdar Altunok’la söyleşi-“En İyi Pilot Anonsu” yarışması / Fotoğraf: Hüseyin Kağan Kaya

Uçuş okulu seçiminde dikkat dilecek hususları sıralayan Altunok; öğrenci-mezun sayısı, işe girme oranları, elde edilecek olan  pilotluk lisansı tipi, ilgili okulun eğitimler için kullandırabileceği uçak sayısı, bu uçakların okula ait olup olmadığı, mezun öğrencilerden alınan geri bildirimler ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından okuldaki yetkililerin onaylı olup olmadığının araştırılması gerektiğine dikkat çekti. Altunok, eğitim masraflarının ortalama 65 bin Euro olduğunu belirterek, “bunu kesinlikle yüksek bir meblağ olarak görmeyin, aksine yatırım olarak düşünün” dedi.

Pilotların Nöbet Görevlerine Dikkat Çekildi

DAÜ İletişim Fakültesi DAÜ mezunu başarılı pilot Serdar Altunok’la söyleşi / Fotoğraf: Hüseyin Kağan Kaya

Altunok, hava yolu pilotluğuna dair mesai saatleri için “düzensizlik içinde düzen yaratıyorum” diyerek, doktorlar gibi pilotlarında ‘stand-by görev’ olarak adlandırılan nöbetleri olduğuna değindi. Altunok, “nöbetimiz, herhangi bir uçuş aksaması durumunda, evde 15 dk içinde hazır olacak şekilde beklemektir” dedi. Ayrıca Altunok, pilot maaşlarının 3 bin 500 Euro ile başladığını da sözlerine ekledi.

Altunok, Katılımcılar Tarafından Merak Edilen Soruları Yanıtladı

DAÜ Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Umut Ayman ve DAÜ Mezunu Başarılı Pilot Serdar Altunok / Fotoğraf: DAÜ facebook sayfası

Altunok, kendisine yönlendirilen sorular çerçevesinde hava boşluğu teriminin uçaktaki türbülasyon boşluğu olduğunu, uçak camlarındaki küçük deliklerin iç-dış basıncı dengelemek ve camın buharlaşmasını önlemek görevini üstlendiğini, pilotların uzun uçuşlardaki molalarını kahve, film, gazete, dergi ve yarım saatlik uykuyla değerlendirdiğini ifade etti. Altunok ayrıca, iniş sonrası yolcular tarafından alkışlanmaktan mutlu olduklarını da belirtti.

Söyleşide 3 öğrencinin katılımıyla “En İyi Pilot Anonsu” yarışması da düzenlendi. Kazanan öğrenciye ise Altunok tarafından uçak maketi hediye edildi.

Organizasyon, başarılı pilot Serdar Altunok’a, DAÜ Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Umut Ayman tarafından hediyesinin takdim edilmesi ve günün anısına hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.