DAÜ’de Çocuk Haklarının Önemi Vurgulandı

0
6349
DAÜ / Farklı Boyutlarıyla Çocuk Hakları Konferansı

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü, Çocuk Hakları Kulübü ve Hukuk Kulübü ortaklığıyla çocuk haklarına yönelik konferans düzenledi. Konferansta çocuk haklarına yönelik devlete düşen role, istismara, çocuk mahkumlara, yoksulluk içindeki çocuklara ve çocuk işçilere dikkat çekildi

DAÜ Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü, Çocuk Hakları Kulübü ve Hukuk Kulübü ortaklığıyla DAÜ Mustafa Afşin Ersoy Salonu’nda düzenlenen “Farklı Boyutlarıyla Çocuk Hakları” konferansı, akademisyenleri, uzmanları ve öğrencileri bir araya getirdi. Konferans, DAÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Gürkanlar’ın  konuşması ile açıldı. Gürkanlar, ailelerin yanı sıra çocuklar için devletin üstlenmesi gereken role dikkat çekti.

Çocuk İstismarına ve Yoksulluğa Değinildi

DAÜ / Farklı Boyutlarıyla Çocuk Hakları Konferansı

DAÜ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Turgut Turhan ise, “dayak cennetten çıkmadır” görüşünün olduğu kimi toplumsal ortamlar dikkate alındığında, çocuğun gördüğü ev içi şiddetin istismar olduğuna dikkat çekti. Ayrıca Turhan, çocuklara yönelik cinsel istismarın son zamanlarda arttığını da belirtti. “Maddi yoksulluk ve yoksunluk içerisinde çocukların bulunması ve çocuk işçilerin olması da istismarın başka bir boyutudur” diyen Turhan, ilgisizlikle çocukların sadece kendi haline bırakılmasının da, çocuk haklarının ihlal edilmesine sebebiyet verdiğini belirtti.

Çocukların Cezaevi Koşullarına Dikkat Çekildi

DAÜ / Farklı Boyutlarıyla Çocuk Hakları Konferansı

DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı Avukat Boysan Boyra ise, Kuzey Kıbrıs’ta bir çok çocuğun uyuşturucu kullanmak, patlayıcı madde bulundurmak-kullanmak ve trafik suçlarından ötürü cezaevinde olduğunu belirtti. Boyra, çocukların cezaevinde yetişkinlerle aynı koşullarda hapsedildiğini belirterek, “çocuklar için ya ıslah evleri açılmalı, ya da rehabilitasyon merkezlerine gönderilmeliler. Maalesef Kıbrıs’ta ıslah evleri yok ve çocuklar yetişkinlerle aynı cezaya tabi oluyorlar” dedi. Ankara 2. Çocuk Mahkemesi Hakimi Gökten Koçoğlu ise, “Suça sürüklenen çocuk, korunmaya muhtaç çocuktur” diyerek, çocuk haklarının her alanda korunması gerektiğini vurguladı.

Öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere 2 oturum şeklinde gerçekleştirilen konferansta, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Prof. Dr. Orhan Derman, Emekli Hakim Özcan Güven, Avukat Şahin Antakyalıoğlu ve Sosyal Hizmet Uzmanı Zeynep Mutlu’da söz alarak katılım gösterdi.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.