CTP ve TDP’den Hükümetin Dağılışına Yönelik Değerlendirmeler

0
6372

4’lü Koalisyon döneminin sona ermesinin ardından TDP Parti Meclisi yapmış olduğu toplantının sonunda süreci değerlendirdi. CTP Parti Meclisi toplantısının ardından değerlendirmelerde bulunan Erhürman ise, UBP-HP koalisyonunun gündemde olduğunu belirtti

CTP, DP, TDP ve HP’den oluşan 4’lü koalisyon hükümetinin dağılmasının ardından Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Parti Meclisi değerlendirmelerde bulundu.

TDP sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; 7 Ocak seçimlerinin ardından  kurulan 4’lü koalisyon hükümetinin, önceki döneme dair ciddi yolsuzlukların olduğu bir konjonktürde iktidara gediğini ifade ederek, hükümetin dağılmasına yol açtığı dile getirilen arazi kiralama iddialarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. TDP tarafından yapılan açıklamada arazi kiralama iddialarına yönelik yer verilen ilgili kısım ise şöyle:

“Hükümetin bozulmasına sebep olduğu iddia edilen arazi kiralama olayından tüm ortakların olduğu gibi bizlerin de geçtiğimiz hafta haberimiz olmuş, bu konu TDP için de etik sınırlarının dışında ve kabul edilemez bir adım olarak değerlendirilmiştir. Yolsuzlukları ve usulsüzlükleri araştırıp ortaya çıkarmak noktasında 4 parti olarak hem halkımıza hem de koalisyon ortaklarımıza söz vermişken, arazi konusunun ortaya çıkıp da Maliye Bakanı’nın istifası ve dokunulmazlığı kaldırılması gündeme geldiği anda, hükümet programında da var olan ‘söz konusu kendi ortaklarımız olsa dahi her türlü yolsuzluğun üzerine gidilecektir’ taahhüdünü gerçekleştirmek yerine, bu durumu bahane ederek hükümetten çekilmek, hem halkımız hem de koalisyon ortakları için açıklamaya muhtaçtır” ifadeleri yer aldı. Bununla birlikte açıklamada, hükümetin dağılmasına ilişkin olarak; “demokratik süreci ortadan kaldıracak nitelikte müdahaleler olduğu”na yönelik söylemle dış mihraklar (odaklar) iddiasına da yer verildi.

Erhürman, UBP-HP Koalisyonunun Gündemde Olduğunu Belirtti

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, CTP Parti Meclisi toplantısı sonrası UBP-HP koalisyonun gündemde olduğunu işaret etti. Erhürman’ın, açıklaması şöyleydi:

“CTP 15 aylık süreçte hep sorumluluk duygusuyla davrandı. Bundan sonra da aynı bilinçle davranacağız. Ülke olarak sıkıntılı bir dönemdeyiz. Hükümet bugün bozuluyordu, yarın yeni hükümet kuruluyordu tartışmaları içinde arzu ettiğimiz kadar istikrarlı bir yapı sergileyemedik. Ekonomik sıkıntılar bir an önce hükümetin kurulmasını gerektiriyor. Sn. Cumhurbaşkanı’na istifamı sunarken de söylediğim gibi hiç vakit kaybetmeden UBP Genel Başkanı Sn. Ersin Tatar’a hükümeti kurma görevi verilmeli ve hükümeti kurma çalışmaları hızla tamamlanmalı. Beklemeye takat yok. Bu çalışma hızla başlamalı. Kamuoyunda uzun süreden beridir konuşuluyordu, UBP ve HP’nin bir koalisyon hükümeti kurması gündemde. Çalışmaların tamamlanması gerekiyor ki ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılarla mücadele edecek bir hükümet devreye girebilsin. Sn. Tatar veya başka parti başkanları görevi alır ve CTP ile görüşmek istenirse CTP görüşmek isteyen hiçbir partiyi reddetmez. Her zaman için görüşürüz. UBP veya HP ile özel anlamda hiçbir sorunumuz yok. Ama şu anda gündemde olan hükümet formülü bizim içinde olduğumuz bir formül değil. Hangi hükümet kurulursa kurulsun CTP olarak başarılar dileriz, muhalefette olursak da yıkıcı bir muhalefet tavrı sergilemeyiz. Ülkenin ihtiyaçlarını dikkate alan, doğru politikalar olursa da destekleyen bir pozisyonda oluruz. Parti Meclisi’nin görüşleri özetle budur”.

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.