Kaderine Terkedildiler

0
7051
Fotoğraf: Başak Güçlüer

Gazimağusa Suriçi Bölgesindeki eski ve kullanılmayan yapılar bölgede büyük görüntü kirliliği yaratıyor.

Bölgede ikamet eden vatandaşlar, sahipleri tarafından kaderine terk edilen eski ve atıl durumdaki yapıların restore edilerek, yeniden Suriçi’ne kazandırılmasını istiyor.

Fotoğraf: Başak Güçlüer
Serdar Atai – Mağusa Suriçi Derneği Genel Başkan Yardımcısı

Serdar Atai: “Emlak vergileri arttırılmalı”

Mağusa Suriçi Derneği (MAS-DER) Genel Başkan Yardımcısı Serdar Atai, kaderine terk edilen bir çok eski ev ve yapının Suriçi Bölgesinde büyük görüntü kirliliği oluşturduğunu dile getirirken, kent imajının genel görünümü ve kültürel tarihi açısından utanç verici bir durumun söz konusu olduğunu da belirtiyor. Avrupa’da bu tür Orta çağ kentlerine büyük önem verildiğini de üzerine basarak söylüyor.

Bu görüntü kirliliğinin önüne geçebilmek için farklı formüller uygulanabilir.

Bu konuda Atai, “AB ülkelerinde benzer yapılar dekoratif panolarla gizleniyor” diyor. Ayrıca, “Bu eski bina sahiplerinden astronomik rakamlarda emlak vergileri talep edildiğinden Atai, Gazimağusa Suriçi Bölgesinde de benzer uygulamaların bina sahiplerine yaptırım amaçlı uygulanması gerektiğinin altını çizdi.

Salih Oktay – Suriçi Esnaf Birliği Temsilcisi

Salih Oktay: “Bazı binalar yenilenmeye başlandı”

Suriçi Bölgesinin en eski esnaflarından olan ve aynı zamanda Suriçi Esnaf Birliği Temsilcisi Salih Oktay, yaptığı açıklamada bir çok binanın sahipleri tarafından kendi kaderine bırakıldığını söyledi. Suriçi’nin tarihsel yapısının binalara bir şekilde ilgiyi arttırdığına değinen Oktay, bazı girişimciler tarafından binaların AB normlarına göre tarihi yapılarını bozmayacak şekilde tekrar yenilenip turizme kazandırılmaya başladığını ifade etti. Oktay, örnek olarak bir kaç tane binanın Guest House (Konuk Evi) olarak faaliyete geçirildiğini de sözlerine ekledi.

Fotoğraf: Başak Güçlüer

Konuyla ilgili çalışmalar başlatıldı

Konuyla ilgili Gazimağusa Kaymakamlığı, Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Suriçi Derneği (MAS-DER) ortak çalışması olarak, Mağusa Suriçi’ndeki metruk binaların tespit edilerek kayıt altına alınması için çalışmalar başlatıldı.

Amaç, oluşturulacak veri tabanı sayesinde kullanım dışı kalan ve çevreye tehdit oluşturan, boş konut ve işyerlerinin hayata geri kazandırılabilmesi konusunda bir eylem planı hazırlayarak, mevcut yapıların tapu kayıtlarından sahiplerinin tespit edilerek, yeniden yapılandırılması yönündeki kararlar hakkında bilgilendirilmeleri sağlanacaktır.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.