Kızılay Kan Bağışının Önemine Yönelik Öğrencileri Bilgilendirdi.

0
5575

KYK Necmettin Erbakan Yurdunun yapmış olduğu kan bağışının önemine yönelik konferans düzenlendi.

Konferans, sistemler yönetiminden Şerife Tutkun’un yaptığı kan bağışının yeri ve önemine yönelik sunumuyla öğrencileri bilinçlendirdi.

Şerife Tutku sözlerine “Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır” diyerek giriş yaptı. Yılın 365 günü kana ihtiyaç olduğunu belirterek bireylerin gönüllü ve düzenli olarak kan vermelerinin önemini vurguladı. Kıbrıs nüfusunun 22 bin ünite kana ihtiyac oldugunu ve ilk olarak 9 bin ünite kan hedeflediklerini belirtti.

Tutku’nun, sunumunda kan bağışının tarihine değinmesi öğrencilerin ilgisini topladı. Tarihi açıdan çok eskilerde kan denildiğinde iki şey akla gelmekteydi: kutsallık ve kötülük sembolü. İlk kan nakli papaya üç öğrenci tarafından yapılmış fakat dördüde hayatlarını kaybetmiştir. 1795 tarihinde tekrar insandan insana kan nakli yapılmış ve bu insanlar yaşamış çünkü kan grupları uymuştur.

Tutku, kan bağışlarında olmazsa olmazlardan bahsetti ve bunlardan en önemlisi formlar olduğunu söyledi. Tutku “Formlar samimi bir şekilde doldurulmalıdır çünkü bu formlar diğer insanların sağlığı için önemlidir ve tamamen gizlilik esanına dayanıyor ” dedi.

Tutku, kan aldırmadan önce en az 4 saat uyumanın, yorgun olmamanın önemine değindi.

Şerife Tutku konuşmasını “sadece 15 dakikanızı ayırarak ihtiyaç sahiplerinin hayata tutunmasına vesile olabilirsiniz ” sözleriyle tamamladı ve teşekkürlerini sundu.