“Müstakbel Aile” Filmine DAÜ Akademisyeni Boğaç’tan Senaryo Danışmanlığı

0
5714

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi, Sinema ve Televizyon Bölümü Öğretim Görevlisi Barçın Boğaç; yönetmen, yapımcı, sunucu ve oyuncu İlker Ayrık’ın Kıbrıs’ta çekimi devam eden sinema filmi “Müstakbel Aile”ye senaryo danışmanlığı yaptı.

Filmin yönetmeni ve başrol oyuncusu olan İlker Ayrık ile birlikte Zerrin Tekindor, Aslıhan Gürbüz, Demet Evgar ve Erdal Özyağcılar gibi ünlü isimler de filmin oyuncu kadrosunda yer alıyor. Kıbrıs ve Türkiye ile aynı anda Almanya, Hollanda, Fransa, İngiltere, Azerbaycan ve birçok ülkede de 14 Şubat’ta vizyona girecek olan filmin yapımcılığını, Türkiyenin prestiji prodüksiyon şirketlerinden Parvasız Yapım üstleniyor.

Adadaki Güzellikleri de Yansıtıyor!

Kıbrıslı Yönetmen ve Akademisyen Barçın Boğaç’ın senaryo danışmanlığı yaptığı ve çekimleri Kıbrıs’ın farklı yerlerinde devam eden filmde, damat rolündeki İlker Ayrık, senaryo gereği Kıbrıslı bir ailenin kızına aşık olup yolu Kuzey Kıbrıs’a düşmüş bir karakteri canlandırıyor. Damat ve kayınpeder ilişkisini konu alan Müstakbel Aile; damadın kayınpeder ile bir araya gelişi ve kendini Kıbrıslı kayınpederine sevdirmek için başından geçen komik olayları konu alıyor.

Film, Kıbrıs kültürünü ve Kıbrıs’ın tüm güzelliklerini de yansıtmayı hedefliyor. Filmin yapımcılığını üstelenen Pervasız Yapım ekibi, Kıbrıslı yönetmen Barçın Boğaç’tan senaryo danışmanlığı alarak, yerel ve kültürel dokuyu en doğru şekilde yansıtmayı hedefledi. Yaptığı açıklamalarda, bu filmi Kıbrıs kültürünü gerçek anlamda tanıtması için bir fırsat olarak da ele aldıklarını belirten İlker Ayrık ile Pervasız Yapım ekibi, Kıbrıs’ı her şeyiyle çok beğendiklerini ve Kıbrıs’ta geçen bir film çekmekten çok mutlu olduklarını dile getirdi.

“Ülkenin Tanıtımına da Katkı Sağlayacak”

Filmin, ülke kültürünü tanıtacak ve ülke turizmine katkı sağlayacak nitelikte önemli bir yapım olduğuna inandığını vurgulayan Boğaç: “Yaz aylarında, filmin senaristlerinden Serhat Sarı senaryoyu ilk gönderdiğinde birçok yönüyle farklı bir proje olacağını düşündüğüm için ekibe dahil oldum. Hikâyenin kendisi kadar; kurgusu, iniş-çıkışları, olay örgüsü, anlatım yapısı ve titiz üslubu ile özenle yaratılmış çok başarılı bir senaryo oldu. Yaratılan karakterler ve ilişkiler ile irdelenen temaların keyifle seyredileceği görüşündeyim.” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Yapım ekibinin; medya sektöründe kendisini kanıtlamış, deneyimli kişilerden oluşmasının, filmi her açıdan çok farklı bir noktaya taşıdığını söyleyen Boğaç, “Böyle bir set ortamında yönetmenliğin haricinde başrolü de oynayan İlker Ayrık ile sinemaya yıllarını vermiş Erdal Özyağcılar gibi profesyonel sanatçıları, profesyonel bir ekiple çalışırken izlemek, benim için ayrı bir keyif ve deneyim oldu.” açıklamasında bulundu.

Kıbrıs’ın coğrafi güzelliklerini hiçbir detay atlamadan, en iyi şekilde yansıtabilmek için üst düzey ekipman ve donanımların kullanıldığını belirten Barçın Boğaç: “Sahne arası sohbetlerimizde, yönetmen İlker Ayrık ve senarist Serhat Sarı, özellikle filmin dış mekân çekimleri ile Kuzey Kıbrıs’ın doğal, tarihi ve kültürel güzelliklerinin ön plana çıkarılacağına dikkat çekti. Bu yüzden son teknoloji kamera ekipmanları ile araçların kullanılacağını, böylece Kıbrıs’ın güzelliklerinin daha önce görüntülenemeyen açılardan film vasıtasıyla seyirci ile buluşacağını büyük bir sevinçle ifade etti.” dedi.

Kaçırmayın!

Çekim setlerindeki deneyimlerini aktaran Boğaç, “Filmin görsel sunumu da anlatıma içeriği kadar zengin bir boyut kazandırıyor. Bu noktada filmin yaratıcı senaristlerine ek olarak yönetmen koltuğunda ‘oturmanın’ ötesinde, sahnenin her noktasını müthiş bir enerji ile gözden geçiren İlker Ayrık’ın set iletişimi ve yönetimi takdire şayan. Her planı çekmeden önce de çektikten sonra da detaylı şekilde inceleyip en yaratıcı ve etkin sonuçlara ulaşma hedefinden hiç ödün vermiyor.” şeklinde konuştu ve ekledi: “Müstakbel Aile filmi çekimlerin tamamlanması ve ‘yapım sonrası’ süreci takiben 14 Şubat 2020’de vizyona giriyor. ‘Kaçırmayın’ derim!”

Boğaç, kendisini bu projeye dahil eden Pervasız Yapım’a ve fimin senaristleri Serhat Sarı ile M. Serdar Fırat’a teşekkürlerini sundu. Pek çok ulusal ve uluslararası sinema ve televizyon prodüksiyonlarında görev alan Boğaç, geçtiğimiz yıl, Yeni Zelanda’nın en prestijli ve lider prodüksiyon şirketlerinden olan Razor Films’in belgesel serisi projesinde yapımcı Polly Fryer ve yönetmen Justin Hawkes ile çalışmış, aynı yıl İsviçre Devlet Televizyonu Radiotelevisione Svizzera (RSI Swiss) için hazırlanan belgesel projesinde İtalyan gazeteci ve belgesel yapımcısı Gilberto Mastromatteo ve Massimo Lauria ile aynı ekipte yer almıştı. Boğaç, 2016 yılından bu yana DAÜ İletişim Fakültesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.