Yasemin Yalçın ile Komedi Tadında

0
6400

DAÜ’den Yasemince Geçti

Doğu Akdeniz Üniversitesi  Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü aracılığıyla Yasemin Yalçın tiyatrosu öğrencilerle buluştu. Kültür ve kongre merkezinin en büyük salonunda sahnelenen oyunda izleyiciler yer bulmakta güçlük çekti.

Türkçe’ye Göz Kırptı 

2 perdelik komedi oyununda yaşlı bir kadını canlandıran Yasemin Yalçın, ilk perdenin büyük bir kısmında Türk dili üzerinde medyanın olumsuz etkilerini eleştiren esprilerle izleyici güldürürken düşünmeye sevk etti. Oyun sırasında bir TV programı izlerken “Türkçe değil galiba ya da Türkçe sözlü yabancı dizi”, “Dizi iğrenç ama ben dil öğreniyorum”, “Pazar günü o kalabalıkta (taksimde) Türkçe konuşan birini görmedim” gibi ifadeleriyle  toplumu  doğrudan etkileyen medya karşısında dilin nasıl şekillendiğini ironik bir üslupla eleştirerek bireylerde farkındalık yarattı.

Ölümsüz Kahramanlar 

Oyunda zaman zaman Türk tiyatrosunu ve sinemasını şekillendiren sanatçıların fotoğrafları izleyiciyle paylaşılarak Türk tiyatro ve sinemasının  önde gelen isimleri; Kemal Sunal, Adile Naşit, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Şener Şen, Münir Özkul, Müjdat Gezen, Hulusi Kentmen vb. ismler anıldı ve tiyatro sonunda kısa bir tirat ile sanatçıların repliklerinin daima kalıcı olduğu, bu repliklerin tiyatro sahnelerinde perdelerin, koltukların, ışıkların vb. tüm yerlerin üzerinde hayat buldukları, bireylerin hayatlarına dokunarak yollarına ışık tuttukları üzerinde durularak sanatın ve sanatçının önemi vurgulandı.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.