Sıra Kıbrıs’ta

0
6206

Kadın cinayetlerine karşı, Şili’de başlayıp tüm dünyaya hızla yayılan ‘Las Tesis’ danslı protesto, “Sıra Kıbrıs’ta” sloganı ile Mağusa’da 2017’nin Nisan ayında eşi tarafından bıçaklanan Burcu Okumuş’un öldüğü yerde gerçekleştirildi.

Şili’de kadınlar tarafından başlatılan ve dünyanın birçok yerinde tekrarlanan Las Tesis danslı protesto, TBMM’deki kadın milletvekillerinden sonra Kıbrıs’a da yayıldı. 21 Aralık Cumartesi günü, genç yaşlı demeden birçok kadın Mağusa’da buluştu. Protesto yeri olarak, Burcu Okumuş’un nisan 2017 tarihinde kocası tarafından beş yerinden bıçaklanarak öldürüldüğü yerin seçilmesi dikkatleri çekti. Sivil çağrı yapılarak düzenlenen eyleme 11 farklı kadın örgütü de destek verdi. Şarkı sözlerinde geçen ifadeler, dünyada hızla yayılarak artan kadın cinayetlerinin katillerine yönelik kullanılan ifadelerdir. Kadın cinayetlerinde sıkla karşılaştığımız tartışmalarda, kadının giydiği kıyafet, bulunduğu mekân ve içtiği içki üzerinden ataerkil bir söylem kullanılmakta ve şarkıya konu olmaktadır. Bu bakımdan protestoda Las Tesis şarkı sözlerinin en can alıcı yerleri olan ‘tecavüzcü sensin’, ‘suç bende değil her neredeysem ve ne giydiysem’ sözleri hep bir ağızdan tek bir yürek olarak söylendi. Danslı protesto daha önce öldürülen kadınların isimleri sayılarak sona erdi.

Mağusa Kadın Merkezi Derneği Genel Sekreteri Serap Akalınlar, aile içi eğitimin önemine değindi. ‘Her şey ailede başlıyor ve çocuklar çevrelerinde gördüklerini büyüdüklerinde uyguluyorlar. Aileler, erkek çocuklarına güzel örnek olmalılar’ ifadelerinde bulundu. Mağusa Kadın Meclisinin kurucularından olan DAÜ Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisi İlayda Oner, “biz Türkiye’de olduğu gibi Kıbrıs’ta da kadınların sesi olmaya devam ediyoruz” diyerek, bütün kadınları ortak mücadeleye davet ettiğini belirtti.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.