Morg değil, Mor günlere… #evdekal

0
4958

Pazartesi diye bir  sendrom vardı bir zamanlar halk literatürünün tıp terimleri bölümünde. Şimdi ise yeni tip terimler süslüyor günlerimizi; sosyal mesafe, karantina, izole etmek ve diğerleri…

Ne kadar yakından bakarsan o kadar az görürsün” sloganını “Sihirbazlar Çetesi” filmi hayatımıza fısıldamıştı. Sıradan günlerimize uzaktan bakakaldığımız şu günlerde bu sloganın gerçekten çok manidar olduğu anlaşılıyor. Biraz uzak kalınca değerini daha çok anladık her bir mekânın; sokaklar, caddeler, parklar, alışveriş merkezleri, sanat merkezleri, spor merkezleri, piknik alanları, kafeler, camiler… Yokluklarında fark ettiğimiz; sahip olduğumuz zenginlikler…

Yaşanılanlar, “Sihirbazlar Çetesi”nin bir illüzyonu değil malesef, hayatın tam ortasına düşen gerçekler. Sonu kestirilemeyen ve hızla değişen bir dünyanın içerisinde bulduk kendimizi. Dünya üzerinde; sınırların, ideolojilerin, başta sağlık olmak üzere yıllardır varlıklarıyla övünülen sistemlerinin bir çırpıda yıkılması/anlamsızlaşmasına şahit olduk. Süper güçler, göremedikleri bir virüs karşısında çaresiz kaldı. İnsan hayatının, her şeyden önemli olduğu acı tecrübelerle hatırlatıldı.

Başta psikolojik ve ekonomik olmak üzere, daha birçok yönden yıprandığımız bu zor günlerde hepimiz güçlü, en önemlisi de sağlıklı olmak zorundayız. Umutlu olmak zorundayız… Baharla birlikte ısınan havalar, allı morlu açan rengarenk çiçekler, kelebekler, kuşlar, yeniden canlanan, hepimizi sıcacık selamlayan doğa, bizleri bekliyor. Kara bulutlar kalkacak bir gün, özgürlük tekrar şımaracak, sabretmek zorundayız.

Şimdi, yarınımızı şekillendiren bugüne sahip çıkma zamanı. Şimdi, yaşadıklarımızdan ders çıkarma, yaşanacaklara da hazır olma zamanı. “Dün hayaldir, yarın bir vehim, bugün ise elinin avucunun altında” diyen Mevlana’ya kulak verme zamanı. Dünyayı tekrar yaşanılabilir kılmak mümkün ! Bugün ayrı ayrı ama aynı zamanda birlik olma zamanı ! Morg değil, Mor günleri kucaklama zamanı !

Sağlıklı Kalın…

#evdekal

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.