Aşkım Firuze Arslan’ın Mektubu

0
4407

Canım Kıbrıs’ım… 2004 yılında geldiğimde ailemden ilk defa ayrılıyor ve her gün ağlıyordum. Kampüsün içinde Sabancı Kız Yurdu’nda kalıyor, Türkiye’nin dört bir yanından gelmiş kızlarla arkadaş olmaya çalışıyordum. Şimdi ise hangi şehre gitsem, bir arkadaşımla görüşüyorum.

Sadece şehirlerarası kültürel çeşitlilik değil, ülkeler bağlamında da yeniliklerle karşılaşıyorsunuz.

İkinci yılımda oda arkadaşlarımdan biri Nijeryalı diğeri Arnavut’tu; farklı dillere ve kültüre sahip olsak da sevgi her yerde aynıdır. DAÜ, koca bir dünyayı tek bir kampüse sığdırmayı başaran bir ailedir.

DAÜ’den mezun olduktan sonra bir devlet üniversitesinde eğitim tecrübesi de yaşadım ve yaşamaya da devam ediyorum. Burada kampüs hayatı çok farklı, söylemem o ki ayrıcalıklısınız. DAÜ’nün sosyal aktivitelerine katılın ve yaşam kalitenizin farkına varın, çimlerde güneşlenmenin tadını çıkarın, hocalarınızla bol bol sohbet edin…

DAÜ’nün hocaları da kıymetlidir,  birer kitap gibi okuyun onları, dinleyin… Son sınıfa geldiğimde bir hocam: “İnsan, yaşadığı yerin tarihsel, kültürel, coğrafik ve siyasi yapısı hakkında bir şey öğrenmemişse orada yaşamamış demektir.” dedi. Kıbrıs’ı gezin Kolakas, Golyandro, Molahiya, Ceviz macunu tadın, Kantara’ya çıkın, Sokan(Çarpan) balığı yiyin, Othello eserini okuyun, Pygmalion ile tanışın… Girne kapısının Lefkoşa’da olduğunu, Namık Kemal’in Mağusa Kalesi’nde özgürce esaret yaşadığını ya da Canbolat kapısında Canbolat Paşa’nın ne çok kayıplar verdiğini düşünün, adanın dört bir köşesinde, köylerinde toplu mezarların olduklarını ve yaşanmışlıkları göreceksiniz.

Kökler salmak için toprağı tanımak ve değerini bilmek gerekir. Enginarın, patetesin, çakıstesin lezzeti başkadır adada ya da değerli tarihi kahramanlarıyla Dr. Fazıl Küçük kimdir, Binbaşı Nihat İlhan’ın ailesi neden katledildi?, dünya basınında Yüzbaşı Pilot Cengiz Topel neden yer aldı?, mafya Poulo Paulides’in evi ve hikayesi nedir? Sadece müzeler değil, Büyükkonuk eko günleri, Mağusa Gençlik Festivali’ne katılın. SILA 4 müzik grubunu dinlediniz mi? Ya da tek başına dev orkestra Arda Gündüz’ü dinlediniz mi? Gidin Lefkoşa’ya canlı dinleyin.. Kıbrıs halkıyla da vakit geçirin, siyaset yapmayın, anlamaya çalışın insanları; tabulara, araçlara (kumar, uyuşturucu vb.) bağlanmadan yaşayın. Bugün Kıbrıs’a gelerek en doğru kararı verdiğimi düşünüyorum.

Hiçbir şey bilmediğin yer, gün gelir en iyi öğrendiklerin olmaya başlar.

DAÜ’nün size vermiş olduğu en önemli şey; saygıdır. Okula girdiğinizde sahip olduğunuz ilk şey tüm çalışanlar ve hocalarımızda dahil size saygı duyuyorlar. Mezun olurken, çevrendeki herkese saygı duyarak başlıyorsun. DAÜ’de okuyan tüm arkadaşlarıma ve hocalarıma saygılarımı ve selamlarımı yolluyorum…

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.