Robot Asistanlar Yaygınlaşıyor

0
4522

Yeni nesil robotlar bilim-kurgu filmlerini aratmayacak ölçüde gelişim göstermeye devam ediyor.

Akıllı cihazlar bizleri günlük hayatımızdaki ve iş yerlerimizdeki rutin işlerimizde, tehlikeli ve ağır işlerimizde destekliyor. Akıllı cihazlar, insanlar ile iletişimde bulunabiliyor ve her gün yeni şeyler öğrenerek isteklerimizi daha iyi tespit edip bizlere cevaplar verebiliyor.

Örneğin; günümüzde geliştirilen robotlar, bilim kurgu filmlerinde gördüğümüzden biraz uzakta olsa da her gün heyecan verici gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Ocado Technology tarafından geliştirilen bir projeyle, robotlar verilen emirleri yerine getirmenin bir adım ötesine giderek, neye ihtiyacınız olduğunu tahmin edip yardımınıza koşabilecek. Bunu yapabilmesi için geliştirilecek olan sistem kamera teknolojisi ve yapay zekasıyla çalıştığınız sırada sizi izleyecek.

Bir elektronik ticaret (e-ticaret) şirketinde paketleme bölümünde bakım elemanı olarak çalışan Thomas Roszak’la beraber yapılan testte; günlük rutin işler üzerinde çalışırken takip eden sistem, yapay zekası ile Roszak’ın ihtiyaçlarını öğrenip doğru yardımı sunabiliyor.

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’nden (KIT) Prof. Tamim Asfour, robotun becerilerinin %80’inin insanları izleyerek öğrendiğini söylüyor. Bu noktada önemli olan makine öğrenmesiyle robotun kendi kendini eğitmesinin, onu programlamaktan çok daha hızlı olması ve kendi kendine öğrenen robotların sunduğu bir diğer avantaj ise daha güvenli olmasıdır, ifadesinde bulunuyor.

Ocado Technology tarafından insanlar ile yan yana çalışabilecek şekilde üretilen ARMAR-6 isimli robot, çalışanların hareketlerini izleyen, araçlar ve objeler gibi diğer x cisimleri tanımlamasına yarayan 5 kamera ile sofistike bir görüş sistemine sahip. En dikkat çeken özelliği ise gücünü ne zaman kullanacağını biliyor olmasıdır. Sonradan geliştirilip entegre edilen bir yazılım ile bir insanla temas ettiğinde aniden durabilme özelliğine sahip. Geliştiriciler bu özelliğin yaralanmaları ve diğer iş kazalarını önlemek için önemli bir güncelleme olduğunu söylüyor.

Hayatlarımızdaki iş yükünün çoğunu robotların yaptığı fütüristtik bir çağa geçiş sürecinde, bizler ile proaktif bir şekilde çalışabilen robotlar önemli bir basamak olacaktır.

Resimler