SAHA EXPO Sanal Savunma Sanayi Fuarı

0
4758

Uzay ve havacılık sanayi üretimlerindeki yerlilik oranlarının arttırılması amacı ile başlatılan Milli Teknoloji Hamlesi’nin en büyük destekçisi SAHA İstanbul, Türkiye’nin savunma gücünü SAHA EXPO ile sanal dünyaya taşımak için büyük atılım yaptı.

Saha İstanbul’un yaptığı açıklamaya göre, dünyada ilk kez 9 Nisan 2020 de yapılmaya başlanmış olan Sanal Savunma Sanayi Fuarı SAHA EXPO 9 Nisan 2021’e kadar devam edecek.

Uzay, havacılık ve savunma sanayi alanında faaliyet gösteren yüksek üretim potansiyeline sahip yüzlerce firma ve üniversitelerin katılımı ile düzenlenen fuar, SAHA İstanbul üyesi ASELSAN iştiraki BİTES tarafından hazırlanan XperEXPO uygulaması ile yapılıyor.

Savunma sanayinde bir ilk

Fuarların ve organizasyonların ertelendiği Covid-19 dönemde, çalışmalarını başarılı bir şekilde dijital ortama taşıyan SAHA İstanbul tarafından gerçekleştirilen fuar, Türkiye’nin savunma sanayi gücünü sanal dünyaya taşıyan ilk fuar oldu. SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar’ın da yer aldığı tanıtım programı 300’ün üzerinde katılımcı ile karşılıklı video konferanslara açık olacak şekilde online olarak yapıldı. Bayraktar yaptığı açıklamada, “SAHA EXPO sanal fuarı, Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden binlerce sektör profesyonelinin buluştuğu bir fuar olacak.” ifadesini kullandı.

Başta Akıncı Taarruz İnsansız Hava Aracı (TİHA), ATAK helikopteri, TB2 ve füze sistemleri olmak üzere savunma sanayinde yüzlerce firmanın ürünleri ve geliştirilen sistemler hakkında bilgi almanın mümkün olduğu ve inceleme imkanının bulunduğunu belirten Bayraktar, şunları söyledi:

“Yerli ve milli imkanlarla Türk mühendisleri tarafından geliştirilen sanal fuar uygulaması, firmaların tüm ürünlerinin ve vizyonunun interaktif bir deneyimle sergilenmesine olanak tanıyor. Uygulama, hem fuar ziyaretçilerine hem de fuara katılacak firmalara birçok farklı avantaj da sunacak.

300’ün üzerinde savunma havacılık ve uzay sanayi firmasının katılacağı sanal fuarda ayrıca Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey ve Kıta Afrika’sı, Rusya, Ukrayna, Pakistan, Hindistan, Malezya, Endonezya, Bangladeş ve daha birçok ülkeden firma ve devlet temsilcisi B2B/B2G görüşmelerde yer alacak. Katılımcılar, yurt içinden ve dışından alım heyetleri ile yapacakları video konferanslarla en yeni ürün, sistem ve tasarımlarını tanıtabilecek, uluslararası iş birlikleri kurabilecek. Sanal fuar, 5 ay boyunca ziyarete ve firmalarla delegasyonlar arasında B2B/B2G randevulu görüşmelere açık kalmaya devam edecek.”

Fuara web tarayıcısı, mobil tarayıcı ve SAHA EXPO mobil uygulaması ile erişilebilecek

Giriş yetkisi olan herkes fuara konum fark etmeksizin dünyanın her yerinden bağlanabilecek.

Tüm dünyadan sektör profesyonelleri 7/24 açık olan fuarda gezerken, sanal gerçeklik teknolojisiyle firmaların 3D modelleri detaylı olarak inceleyebilecek, ürünlerin videolu tanıtımlarını izleyebilecek ve firma yetkilileri ile video konferans yapabilecek.

Stratejik bir alanda düzenlenen fuara ilişkin tüm içerik ve veriler, Türkiye’deki alt yapılar üzerinde kontrol edilecek ve tutulacak. Dijital dünyada ilki gerçekleştirilen sanal fuar, küresel bir marka olmayı hedefliyor.

Fiziki fuar 2021’de Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi’nde yapılacak

4-7 Kasım 2020 gerçekleştirileceği açıklanan ancak artan COVID-19 vakaları nedeniyle katılımcıların, ziyaretçilerin sağlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın aldığı tedbirler de dikkate alınarak 10-13 Kasım 2021’e ertelenen fuar Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi’nde yapılacak.

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.