Girişimcilik Sektörünü Büyütmeyi Amaçlayan GEN Türkiye Kuruldu

0
4380

Türkiye’de girişimciliği artırmayı amaçlayan ve 178 ülkede faaliyet gösteren Küresel Girişimcilik Ağı’na bağlı olacak GEN Türkiye ünlü girişimci ve yemeksepeti.com’un da sahibi olan Nevzat Aydın’ın  yönetim kurulu başkanlığında kuruldu.

Gen Türkiye’de Nevzat Aydın’ın yardımcıları Gülden Yılmaz, Hande Çilingir, Sezai Hazır ve Göktekin Dinçerler olacak. Ayrıca Ali Sabancı, Cem Sertoğlu, Emine Erdem ve Orhan Turan gibi girişimcilik konusunda ülkemizin önde gelen birçok ismi de görev alacak. Uluslararası çapta gerçekleştirilen programları Türk girişimciler ile buluşturmayı amaçlayan GEN Türkiye, mentor desteğinin yanı sıra melek yatırımcılarla bir araya gelme fırsatını da sunuyor.

Girişim hızlandırma programlarına 2021 yılı itibari ile başlayacak olan GEN Türkiye, network etkinliklerine, hackathonlara ve eğitimlere de başlayacak.

Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Aydın

Yönetim Kurulu Başkanı Aydın, ”Bugün sektörün lideri ve öncüsü konumunda olan bir markanın CEO’su; aynı zamanda kendi birikimini yeni nesillere aktarmak isteyen bir melek yatırımcı olarak, bu görevi üstlenmekten gurur duyuyorum.

GEN Türkiye’yi, bu ağın üyesi 178 ülke ile birlikte dünyadaki girişimci sayısını artırmak, kapsamlı ve kapsayıcı girişimci ekosistemleri yaratmak ve bu alandaki bilgilerimizi paylaşmak amacıyla kurduk. Bir döngüden oluşan ve bir bütün halinde hareket etmesi gereken girişimcilik ekosisteminin içinde üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Uluslararası alanda geliştirilen programları ülkemizde uygulayacağız”

Insider CEO’su Hande Çilingir ise GEN Türkiye ile alakalı olarak, “GEN’in Türkiye ayağı olarak, uluslararası alanda geliştirilen programları ülkemizde uygulayacağız. Biz, Türkiye’deki girişimcileri ve girişimlerini, global alanda rekabet edebilir düzeye getirmeyi amaçlıyoruz. Bu programlar kapsamında girişimcilere mentorluk yapacağız. Türkiye’de girişimciliği geliştirmek ve girişimci sayısını artırabilmek için bütün ekosistem aktörlerini hep birlikte çalışmaya ve GEN Türkiye platformu altında yürütülen programlara destek olmaya davet ediyorum” sözleri ile açıklamalarda bulundu.

Girişimciler arasındaki köprü

GEN Türkiye’nin idari yönetiminden sorumlu olması planlanan Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, ”Bundan 25 yıl önce Habitat yolculuğuna çıkarken, hedefimiz; Türkiye’nin bir ucundaki genç ile dünyanın bir ucundaki genç arasında köprü kurmaktı.  Bugün ise GEN Türkiye ile hedefimiz; Türkiye’nin bir ucundaki girişimci ile dünyanın bir ucundaki girişimci arasında köprüler kurmak. GEN Türkiye, yıl içerisinde uluslararası birçok etkinliğe ek olarak sahada sürekli olarak girişimcilerle birlikte girişimcilik ekosisteminin gelişimi için çalışan icracı bir yapı olacak ve girişimcilik kültürünün gelişmesine katkı koyacak.” Sözlerini ifade etti.