İngiltere Online Güvenlik Yasa Tasarısını Duyurdu

0
4351

İngiltere, sosyal medya şirketlerine zararlı içeriklerin kaldırılmaması halinde platformlara erişimi engelleyebilecek. 18 milyon sterlin ve gelirlerinin %10’u kadar para cezası da verilebilecek.

Uzun süredir beklenen Online Güvenlik Yasa Tasarısı İngiltere hükümeti tarafından açıklandı. Online Güvenlik Yasa Tasarısı, insanların birbirleri ile online iletişim ve etkileşim içerisinde olmasını sağlayan ve içeriğini insanların oluşturduğu sosyal medya platformlarının, intihara teşvik, çocuklara yönelik cinsel istismar, kadına yönelik şiddet, terörist materyal içeren paylaşımların yayılmasının önlenmesi için sınırlandırmalar getirilmesi yönünde yaptırıma sahip olacak.

İngiltere’de yeni online kurallar

İngiltere Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanı Oliver Dowden, yaptığı açıklamada yasanın “yeni bir hesap verebilirlik çağı” yaratacağını ancak ifade özgürlüğünü korumanın da önemli olduğunu söyledi.

Çocukların zorbalık veya pornografiye maruz kalmasını önlemek amacıyla Facebook, Instagram, TikTok, Twitter ve diğer popüler sosyal medya platformları daha fazla çaba göstermek zorunda kalacak.

İngiltere’de tasarıya uymayan şirketlere küresel gelirlerinin yüzde 10’u kadar ya da 18 milyon sterlin para cezası verilecek. Yasaya uyumlu olmayan şirketler İngiliz medya gözlem kurumu Ofcom tarafından erişime kapatılacak. İlgili platformların yöneticilere yönelik olası cezalar ise ikinci bir düzenlemeyle hayata geçirilecek.