Trump, CAATSA’yı da Kapsayan Bütçeyi Veto Edeceğini Açıkladı

0
4143

ABD Başkanı Donald Trump, içinde Türkiye’ye yaptırım uygulamasınında ön görüldüğü bir bölüme sahip olan Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) Tasarısı’nı veto edeceğini ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump sosyal medyadan yaptığı açıklamada bu tasarının Çin’e yarayacağını belirterek, “Yeni savunma bütçemizin en büyük kazananı Çin! Veto edeceğim” sözlerinde bulunu.

9 Aralık tarihinde Temsilciler Meclisi’nde onaylanan Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) Tasarısı, 11 Aralık cuma günü senatoda 84-13 oyla kabul edilmişti. Ayrıca Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) Tasarısı Türkiye’ye Rus S-400 füze savunma sistemlerini satın alması nedeni ve Kuzey Akım 2 boru hattı projesinde yaptırımların önünün açılmasını sağlamıştı.

Türkiye’ye yaptırım uygulanmasının öngörüldüğü bir bölüme de yer verilen tasarıda, S-400’lerin teslim alınmasının, ABD Karşıtlarına Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında önemli bir karar olduğunun da altı çizildi. NDAA’nın yasalaşmasından sonraki 30 gün içinde S-400 alımına müdahil olanlara CAATSA yaptırımlarının uygulanması talep edildi. Tasarıda, başkanın CAATSA kapsamında belirtilen 12 maddeden en az 5’ini uygulaması, yaptırımların “ithal edilen malları” kapsamaması istendi. Bu mallar da “doğal ya da insan eliyle yapılmış maddeler, imal edilmiş erzak ve bunlara ilişkin denetim ekipmanı” şeklinde sıralandı.

Ancak, Kongre’nin yasayı yeniden aynı şekilde geçireceğine kesin gözüyle bakılıyor. Türkiye’yi yakından ilgilendiren CAATSA yaptırımları ise Başkanlık kararına bağlı. Donald Trump’ın yaptırımları onaylayıp, onaylamayacağı henüz net değilken, onaylanmadığı takdirde yaptırımların yeni başkan Joe Biden’ın döneminde gündeme gelmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.