Yeni Nesil Taksi Uygulaması DAXİCİ

0
4548

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İşletme ve Ekonomi Fakültesi, İşletme Bölümü, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Lisans Programı öğrencisi Burak Bilgen ve DAÜ Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Yazılım Mühendisliği Lisans Programı öğrencisi Hasan Taylan Bilgen, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) bir ilk olan taksi uygulaması “Daxici”yi Gazimağusa’da kullanıma sundu.

Uygulama içerisinde bir çok özellik mevcut

Uygulama içerisinde, müşterinin yolculuk süresi hakkında detayları görme, şoföre atanmış plaka, hizmet puanlama vb. gibi ayrıntıları görme, sürüş sonrası memnuniyet ve görüş bildirme ve ulaşım hakkında kampanyaları görme gibi birçok özellik mevcut.

Günlük hayatta yolcunun taksiye, taksicinin de yolcuya ulaşmakta ne kadar zorluk çektiğini gözlemlediğini belirten Burak Bilgen ve Hasan Taylan Bilgen, Teknopark’ta bir şirket kurarak birlikte bu soruna çözüm olabilecek bir uygulama geliştirmeye karar verdi.

Müşteriler Tercih Yapabilecek

Genç girişimciler, internet üzerinden taksi çağırılan ve %100 güvenli bir taksi uygulama sistemi geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti. Burak Bilgen tarafından yapılan açıklamada, “Uygulama içerisinde bulunan üye taksiler, hizmet verdikleri bölgelere göre ayrıştırılabiliyor. Kullanıcılar bölge bazında Rum kesimine, Kapalı Maraş Ordu Evi’ne veya Ercan Havalimanı’na girmeye lisansı olan taksicileri görebilecek ve tercihini ona göre yapabilecek” denildi.

Diğer Kentlerde de Devreye Girecek

Burak Bilgen, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Kısa süre önce Gazimağusa kentimizde ön test çalışmalarını tamamlayarak tüm uygulama merkezlerinde kullanıma sürülen uygulama, şimdilik sadece Gazimağusa sakinlerine hizmet vermekte. En kısa zamanda ülkemizin diğer kentlerinde de aktif hale gelecek olan uygulama, daha şimdiden melek yatırımcıların dikkatini çekmiş durumda. Zamanla devreye girecek diğer özellikleriyle KKTC’de ilk olacak bu uygulamayı Türkiye’deki diğer küçük illerde de kullanıma açmayı planlamaktayız. Ülkemiz gençliğine örnek olacak daha büyük projeleri gerçekleştirmek en büyük hayalimiz. DAÜ’den aldığımız akademik eğitim ve saygıdeğer öğretmenlerimizden edindiğimiz bilgiler ışığında sistemlerimizi geliştiriyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”

Akıllı telefonunuzdan istediğiniz yerde, istediğiniz zaman taksi
çağırabileceğiniz, ileri tarihli yolculuk planlayabileceğiniz “Daxici” uygulamasına https://www.daxici.com adresinden ulaşılabiliyor.

Kaynak

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.