BBC’nin En Etkili 100 Kadın Arasında Gösterdiği GÜLSÜM KAV

0
4259

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi , yazar ve aynı zamanda Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu Doktor Gülsüm Kav, BBC tarafından 2020’nin ilham veren, en etkili 100 kadını arasında gösterildi.

10 yıldır Türkiye’nin önde gelen bir kadın örgütünün temsilci olan Gülsüm Kav,  Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu sayesinde Türkiye’de olan kadına şiddet ve cinayetlerine farkındalık yaratıyor. Ayrıca, kayıp yaşayan ailelere destek olup, kampanyaları ve eylemleri yönetiyorlar.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

2010 yılında kurulan platform, davası 2010 yılında görülmeye başlayan Münevver Karabulut cinayetinin toplumda sarsıcı etkisinden yola çıkarak bir araya geldi. İlk yürüyüşünü 16 Ağustos 2010’da gerçekleştiren platform; 6284 sayılı koruma kanununun uygulanması ile kadının etkin korunmasını sağlamak ve kadın katillerine haksız tahrik, iyi hal gibi nedenlerle uygulanan ceza indirimlerinin önüne geçmek için gönüllüleriyle mücadele ediyor.

6284 sayılı koruma kanunu nedir?

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Türkiye’de kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair kanundur. Kanun, şiddete uğrayan veya uğrama riski bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takibe maruz kalan kişilerin korunması ve şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirleri içermektedir. Kanun fiziksel şiddetin yanısıra, ekonomik, psikolojik, cinsel şiddet gibi farklı şiddet türlerini de kapsamaktadır.
Gülsüm Kav ilham veren ve en etkili 100 kadın arasında seçilmesi hakkında; “Bu elbette “ödül” olarak kabul edilecekse buruk bir ödül olmalı. Evet, gönül isterdi ki, 100 kadın listesinde yer alan kadın arkadaşlarımızdan bazıları gibi; şiddetle mücadeleyi geride bıraktığımız; geleceğe dönük bir alanda ödül alalım…” ifadelerini kullandı.

Gülsüm Kav’ın kadın cinayetlerini azaltmak için önerilerini ise şöyle sıraladı;

  1. Cumhurbaşkanı, Başbakan kadın cinayeti konusunda erkeği cesaretlendirmemeli, olayı bulandırmamalı ve doğrudan kınamalıdır. Eğer, böyle olmayacaksa Erdoğan ve diğer AKP’li yöneticiler susmalı.
  2. Koruma kanunu var ama uygulanmıyor. 6284 koruma kanunu var gelin görün ki uygulanmıyor. Bu kanun Mecliste ve Şiddeti Araştırma Komisyonu olarak kurulmuştur. Çözüm önerilerimizi oraya da sunduk. AKP’nin mevcut kanununda yer alan kadının kazanılmış haklarını geri çekmeye çalışıyor olma tehlikesi var. Kanunla oynamasınlar ve uygulasınlar.
  3. Cinsiyet ayrımcılığı ya da cinsel yönelim ayrımcılığı nedeniyle işlenen cinayetler “nitelikli hal” sayılsın. Caydırıcı ceza istiyoruz.
  4. Kadın bakanlığı isityoruz. Kadına yönelik şiddetin artmasında kadınlar önemli bir sorun yaşıyorsa onlar için çalışacak bir bakanlık istiyoruz.
  5. Kadınları temel alan cinsiyet ve cinsel yönelim eşitliğini temel alan yeni bir anayasa isityoruz.