Halil Efe Akdemir’in Kısa Filmi 2 Kategoride Lift-Off Global’de Seçkiye Alındı

0
5279

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü öğrencisi Halil Efe Akdemir’in Kıyıya Vuran Dalgalar (Waves Washing the Shore) isimli kısa filmi Birleşik Krallık’ta düzenlenen Lift-Off Global’den ana kategori ve çevrimiçi kategori üzerinden seçki aldı.

Lift-Off Global Kısa Film Festival filmleri açıklandı. DAÜ Sinema ve Televizyon Bölümü öğrencisi Halil Efe Akdemir’in de Kıyıya Vuran Dalgalar isimli kısa filmi ana kategori ve çevrimiçi kategoride gösterime layık bulundu.

Karantina döneminde Kuzey Kıbrıs’a giriş yapan 175 mülteci haberini duyduktan sonra Aylan bebeğin aklına geldiğini belirten Akdemir, bu durumun filme dönüştürülmesi ve Aylan bebek ile özgür bir şekilde sahilde oynayan bir çocuğun karşılaştırılarak aktarılması gerektiğini düşündüğünü ifade eden Akdemir, filmini Akdeniz’de talihsiz bir biçinde hayatlarını kaybeden mültecilerin durumlarını da düşünerek yaptığını ve filmini de “Büyüklerin savaşı yüzünden hayatını kaybeden çocuklara adadığını” söyledi. Sözlerine “Umarım bir gün tüm çocuklar, tüm insanlar… ‘Özgür’ olabilir. Umarım bu film insanlarla bağ kurarak, empati duygusunu harekete geçirebilir ve onları bir şeyleri değiştirmeye motive edebilir. Sınırlar ve politikalar insan hayatından daha değerli değildir” devam etti.

Filmin, Avrupa Birliği’ne bağlı Sivil Alan tarafından da finanse edildiğini söyleyen Akdemir, DAÜ İletişim Fakültesi’nin de ekipmanlar konusunda destek olduğunu, çekim öncesi ve süresince Mülteci Hakları Derneği ve Evrensel Çocuk Hakları Derneği’yle de sürekli iletişimde olduğunu belirtti.

Seçkiye giren filmler 18-25 Ocak tarihlerinde de Vimeo üzerindeki Lift-Off Festival sayfasından çevrimiçi olarak izleyicilerle buluşacak.

Kast
Oyuncu: Selim Deniz Reishan
Yönetmen ve Senaryo: Halil Efe Akdemir
Görüntü Yönetmeni: Ediz Pirhan
Sanat Yönetmeni: Yağmur Kaymak
Kurgu: Ediz Pirhan & Halil Efe Akdemir
Ses Tasarımı: Mehmet Sümer
Poster Tasarımı: Naciye Avcı