Google’den Youtube İçerik Üreticilerine Kötü Haber

0
4846

Google, 2021 Mayıs itibari ile Youtube içerik üreticilerinden vergi kesintisi yapacağını açıkladı. İlk olarak Amerika’da başlayacak olan vergi sistemi kısa sürede tüm dünyadaki içerik üreticileri için geçerli olacak.

Youtube içerik üreticileri için yeni yıl kötü haber ile başladı. İlk olarak ABD deki izleyicilerden elde edilen kazançlardan kesinti yapacağını açıklayan Google, diğer ülkelerdeki tüm içerik üreticilerinin vergi bilgilerini 31 Mayıs 2021 tarihine kadar göndermelerini istedi.

Türk Youtube içerik Üreticileri Fazla Etkilenecek

Amerika, Youtube’un en çok kullanıcı kitlesine sahip olduğu pazarlardan biri. Ülkemizdeki birçok içerik üreticisi bu pazara dahil olabilmek için videolarını İngilizce çekiyorlar ya da alt yazı desteği sunuyorlardı. Yeni karar ile birlikte içerik üreticileri kendi ülkelerinin dışında izlenen videolarından Youtube vergisi ve uluslararası görüntülenme vergisi kesildiğinde çok az bir miktar gelir elde edecekler. Youtube halihazırda reklam görüntülenmesinden kesinti yapıyordu. Bu kararla da birlikte birçok içerik üreticisinin gelirlerinin neredeyse yarı yarıya düşmesine sebep olacak.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.