Kıbrıs Pazar Esnafı Zor Durumda

0
4805

Pandemi süreci bir çok iş alanında olduğu gibi üretici ve yetiştiricileri de etkiledi. Pandemi sürecinden oldukça etkilenen esnaf yaşadıkları zorlukları Gündem muhabirlerine anlattı.

1 Aralık 2019 tarihinde, Çin’in Hubei bölgesinin başkenti Vuhan’da ortaya çıkan Covid-19 isimli virüs kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına aldı. Salgının hızla büyümesi ve vakaların artışı ile içlerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de bulunan bir çok ülke kapanma kararı aldı.

Geçen yılda aynı bu yılda aynı

Yaklaşık 1 yıldır kapanma ve karantina şartlarını uygulayan KKTC’de pazar esnafı pandemi sürecinde çok zor zamanlar geçirdiklerini söyledi. Covid-19 virüsünün mutasyona uğraması ile tekrar vakaların arttığı görülen Kıbrıs esnafı, ”Geçen yılda aynı bu yıl da aynı. Tüm ürünlerimiz ziyan oldu, yerlere ve çöplere döküldü” dedi.

Vakaların artması ile pazaryerlerinin kapatılmasının sonucu ürünlerini satamayan yetiştirici ve üreticiler zor zamanlar geçirdiklerini ve borçlarını ödeyemediklerini söyledi.

Birçok yetiştiricinin borçlarını ödeyememesi sebebi ile artık pazaryerlerine tezgâh açamadığını söyleyen esnaf, bu soruna bir çözüm bulamazlarsa artık yetiştiriciliğe devam edemeyeceklerini belirtti.

Neden marketler açık, pazaryerleri kapalı

Pazaryerlerinin tekrar faaliyete başlamasıyla tezgâhlarını kuran esnaf, bazı büyük marketlerin normal günlerde meyve ve sebzelerde standart fiyat uygularken, pazartesi ve perşembe pazaryeri zamanlarında bu ürünlerde fahiş indirimler uygulayıp, insanların pazaryerlerine gelmelerini engellediklerini söyledi.

Bu süreçte en çok zarar görenin kendilerinin olduğunu belirten yetiştiriciler, “Neden marketler açık ama pazaryerleri kapalı ” diyerek tepki gösterdi.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.