Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Bekcan PADI IDC Staff Instructor Oldu

0
2563
Scuba Diving in Cyprus

Doğu Akdeniz Üniversitesi Doktorant Araştırma Görevlisi ve Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Bekcan uluslararası dalış organizasyonu olan PADI’den eğitmen eğitmenliği sertifikasını aldı.

Dalış hayatına 2003 yılınca Doğu Akdeniz Üniversitesi Sualtı Kulübü’nde başlayan Can Bekcan bir çok etkinlikte faal olarak görev aldı. TRT ve İzTV de sualtı arkeolojik kazısıyla ilgili yayınlanmış 2 belgeseli bulunmaktadır. PADI eğitmen sertifikasıyla 2016’dan bu yana farklı dalış okulları altında dalış eğitmenliğini yürütmektedir. Ayrıca, sualtı fotoğrafçılığı ve kameramanlığı dersleri de veren Can Bekcan çektiği görselleri sosyal medyasında paylaşmaktadır.

PADI IDC Staff Instructor

PADI’ye bağlı dalış okullarının eğitmen yetiştirmek için açtığı kurslarda standartları kontrol etmek ve yeni eğitmenler yetiştirmek için PADI’nin belirlemiş olduğu bir seviye olduğunu ifade eden Bekcan; ‘PADI’nin uluslararası dalış birliğiyle mutabakatta olduğu eğitim ve güvenlik konularında yeterli, eğitim konusunda tecrübeli eğitmenlerin seviyesidir’, dedi. Bu seviyeye gelebilmek için sualtında ve üstünde güvenlik konularına hakim olmak gerektiğini ve acil bir durumda neler yapılması gerektiğini bilip soğuk kanlılıkla müdahale edebilecek yeterlilikte olunması gerektiğini belirten Bekcan; ‘PADI IDC Staff Instructor seviyesi çok çalışma ve dikkat isteyen bir seviye. Zorlu bir eğitim ve değerlendirme sürecinden geçiyorsunuz. Bu süre zarfında bilgi geliştirme, eğitim verme, güvenli alan oluşturma hatta işletme alanlarının bir çoğundan test ediliyorsunuz. Bunlara ek olarak da bir eğitmenin dalış standartlarına uyup uymadığını gözlemliyor, notlandırıyor ve eğitmene tavsiyeler, gerekirse de uyarılarda bulunmanız gerekiyor. İlk bakıldığında kolay gibi gelen bu durum çok stresli olabiliyor, çünkü alanda bulunan bütün dalgıçlardan sorumlu oluyorsunuz’, dedi.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.