Kombisini Çalıştırmayan Komşuya Hakimin Müdahalesi

0
3475

 

Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte kombiler çalıştırılmaya başlandı. Her kat maliki kendi bütçesine göre ısınma giderlerini ayarlamaya çalışırken bazıları da kombilerini hiç çalıştırmamayı tercih etmektedir.

Halk sağlığına ilişkin gereken tüm tedbirleri almakla görevli İl Hıfzısıhha Kurulları, dış ortam sıcaklığının belli bir derece altına düştüğü hallerde ısıtma sistemlerinin çalıştırılması gerektiğine dair aldıkları kararlar bulunmaktadır. Bu sıcaklık hemen hemen her il için 15 derece olarak belirlenmiştir. 15 derecenin altında seyreden hava sıcaklıklarında ısıtma sistemlerinin belli bir sıcaklığın altına düşmeyecek şekilde çalıştırılması gerekmektedir.

Kombisini hiç çalıştırmayıp komşularının sayesinde ısınan kat malikleri, Kat Mülkiyeti Kanunu hükümlerine göre doğruluk ilkesine aykırı hareket etmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan apartman sakinlerinin sulh hukuk mahkemesi nezdinde açacakları bir dava ile hakimin müdahalesini isteme hakları bulunmaktadır.

Hâkimin Müdahalesi

Kat mülkiyeti ilişkisi içerisinde bulunan kişiler arasında meydana gelen uyuşmazlıkların çözümünde, uyuşmazlığın giderilmesini isteyen taraf mahkemeye başvurabilir. Bu başvuru yoluna hâkimin müdahalesi denir.

Komşusunun kombisini çalıştırmaması nedeniyle ısınmak için daha fazla kombi çalıştırmak durumunda kalan kat maliki sulh hukuk mahkemesinde açacağı bir dava ile konu hakkında uzlaşma sağlanmasını talep edebilir.

Hâkim, yapacağı araştırma ve inceleme neticesinde konutun mevsim koşullarına uygun kullanılmadığını tespit ederse maddi zararın tazminine karar verebilir. Aylık olması gereken ısınma giderinin çok üzerinde para ödeyen kat sakini aradaki farkın ödenmesini talep edebilir.

Diğer Başvuru Yolları

Hakimin müdahalesinin talep edilmesiyle birlikte ya da ayrıca belediyelere başvuru yapılarak insan sağlığını olumsuz etkileyen koşulların varlığı gerekçesiyle gerekli işlemlerin yapılması talep edilebilir.

Isı Pay Ölçerli Sistemlerde Isınma Şartları

Isı pay ölçerli sistemlerin kullanıldığı konutlarda da dış ortam sıcaklığının 15 derecenin altına düşmesi durumunda iş yerlerinde iç ortam sıcaklığı 18 derece konutlarda iç ortam sıcaklığının 20 derece olması gerekmektedir. Bu şartların gerçekleşmemesi durumlarında yine aynı başvuru yolları tercih edilebilecektir.

Isı pay ölçerli sistemlerde vanasını kapatanlara, konutunu kasıtlı olarak boş bırakanlara karşı da hakimin müdahalesi istenebilir ve belediyeye başvuru yapılabilir.

Merkezi Isıtma Sistemine Geçiş

Kat maliklerinin her birinin tek tek talebiyle ya da kat malikleri kurulu kararı ile ferdi ısıtma sistemlerinden merkezi ısıtma sistemine dönüştürülmesi istenebilir. Merkezi ısıtma sistemini kullanan konutlarda da iç ortam sıcaklığının 20 derece altına düşürülmemesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.