DAÜ’de 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Programı

2
3015

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) tarafından bu yıl 107’incisi gerçekleştirilen 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma programı Mustafa Afşin Ersoy Salonu’nda yapıldı.

DAÜ Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATATUM) tarafından düzenlenen panel, 18 Mart Cuma günü saat 14.30’da Mustafa Afşin Ersoy Salonu’nda gerçekleşti.

DAÜ öğretim görevlileri ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirilen panelde Çanakkale şehitleri anıldı ve savaş alanından toplanan eserler sergilendi.

Panele, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATATUM) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Turgay Bülent Göktürk’ün ”Çanakkale Savaşı’nın Askeri ve Siyasi Yönü” konulu sunumu ile başlandı. Göktürk yaptığı sunumda tarihini bilmeyenlerin coğrafyalarını başkalarının çizeceğini belirterek, Çanakkale Savaşı’nın iyi incelenmesini ve bundan gerekli derslerin çıkarılması gerektiğini belirtti.

Lefke Avrupa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. İhsan Tayhani’nin “Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal’in Söylemlerine Dayalı Bir Çanakkale Çözümlemesi ve Savaş Hukuku” konulu ve Atatürk Araştırma ve Uygulama (ATATUM) Öğretim Görevlisi Süheyla Göktürk’ün “Mustafa Kemal ve Çanakkale konulu sunumları yer aldı.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.