KKTC’ye Girişlerde Yeni Düzenlemeler

22
4820

1 Mart’tan itibaren KKTC’ye girişlerde tam aşılılardan test istenmeyecek.

Sağlık Bakanlığı, 1 Mart’tan itibaren ülkeye girişlerde tam aşılı kişilerden test istenmeyeceğini açıkladı. Ada içi geçişlerle ilgili kararın ise 2 Mart’ta yapılacak toplantı sonrası açıklanacağı belirtildi.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan kararlar

Tam aşılı kişiler çift doz, Johnson için tek doz aşı üzerinden 14 gün geçmiş kişileri kapsamayacak; ancak, ikinci dozdan 270 günden fazla geçmiş ise hatırlatma dozu aranacak. Aşısız veya eksik aşılı kişiler ise seyahatten 72 saat once PCR veya 24 saat önce antijen yapmak koşuluyla ülkeye girebilecekler. Girişten 72-120 saat sonra test tekrarı yapmaları gerekmektedir.

 • 1 Mart’tan itibaren okul/özel eğitim, bakımevi/huzurevi ve cezaevi çalışanları hariç tam aşılı sektör çalışanları haftalık antijen testlerini yaptırmak zorunda olmayacaklar,
 • Aşısız veya eksik aşılı olanlar  ise antijen testlerini 72 saatte bir yapmaya devam edecekler,
 • Kapalı alanların kullanilabilir alanı %75’e çıkarılmış ve kapalı alanlarda maske kullanımı zorunlu hale getirilmiştir,
 • Okulların pozitif ve temas takibi değiştirilmiş,
 • Aşı programı 5 yaşını da kapsayacak şekilde devam etmekte ve kişilerin aşı programlaırını tamamlamaları istenmektedir.

Kaynak

22 YORUMLAR

 1. Bu haberi bizimle paylaştığınız İçin teşekkür ediyorum bir çok insan Kıbrıs’a girişte ne gibi uygulamalara tabi tutulacağını bilmiyor bu haber bence gayet sade ve açıklayıcı olduğunu düşünüyorum ve açıklamayı yapan gazete ve arkadaşa çok teşekkürler ediyorum.

 2. Bu haber gerçekten çok bilgi verici biz Türkiye den girişte birçok zorluk larla karşılaşıyoruz böyle yerel gazete haberleri için
  Çok teşekkür ederim sizleri takip etmeye devam edicem

 3. 1 Mart’tan itibaren KKTC’ye girişlerde tam aşılılardan test istenmeyecek olması isabet olmuş.Bu kararı alanları tebrik ederim. Önemli bir haber olmuş .

 4. Kıbrıs’a seyahat edecekler için çok bilgi verici ve açıklayıcı bir haber olmuş. Uluslararası Uçuşlarda uçağa binmeden önce yapılacak hataların maalesef telafisi olmuyor.

 5. Bilgilendirme ve ayrıca üniversitemizin böyle bir hizmetinden dolayı teşekkür ederim ben kıbrısa sürekli seyahat ediyorum sizleri takip etmeye devam edicem

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.