Birkan Uzun Zirve Koşusu

0
2749

Atletizm Federasyonu, Amerika ‘da Bachelor Dağı’nda geçirdiği kayak kazası sonucunda hayatını kaybeden Kıbrıslı Türk dağcı Birkan Uzun anısına yarış düzenlenecek.

Birkan Uzun, 7 Kıta 7 Zirve  sloganıyla çıktığı bu yolda dünyanın en yüksek zirvelerine çıkarak KKTC Bayrağı’nı dalgalandıran, son olarak Antartika’daki Vinson Dağı’nın zirvesine ulaşma başarısını gösteren sporcumuz anısına Atletizm Federasyonu tarafından “Birkan Uzun Zirve Koşusu” düzenlenecek.

8 Mayıs 2022 Pazar günü saat 9.00’da Geçitkale’de bulunan Mersinlik Piknik Alanı’nda başlayacak olan koşu da 5 ve 10 kilometre kategorileri yapılacak. Koşuya Oero Trading Ltd, Mr Brown, Powerade ve Geçitkale Belediyesi destek verecek.

Birkan Uzun Kimdir?

(29 Haziran 1993 –31 Aralık 2021), Kıbrıslı Türk dağcıdır.

1993 yılında Gazimağusa’da doğan, Güzelyurt bölgesinde büyüyen ve Türk Maarif Kolejinden  mezun olan Uzun, 2011 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. Bunun ardından  Seattle’a taşınarak,  Amazon’da sağlık ürünleri alanında yazılım mühendisi olarak çalıştı. Dağcılığın yanı sıra kayak ve buz tırmanışı sporlarını da icra etmekteydi.

Uzun’un dağcılığa ilgisi, üniversitedeyken başladı. Yaşadığı Washington eyaletinde çeşitli tırmanışlar gerçekleştiren Uzun, 2016 yılında kendisine Yedi Zirveler’in tamamına tırmanan ilk Kıbrıslı (ve ilk Kıbrıslı Türk) olma hedefini koydu ve Kilimanjaro Dağı’na tırmanarak bu hedefine yönelik çalışmaya başladı. 2017’de  Elbruz Dağı’na, 2018’de Aconcagua’ya ve 2019’da Denali’ye tırmandı.

16 Aralık 2021 tarihinde Antarktika’nın en yüksek dağı olan Vinson Dağı’na tırmanan Uzun, buraya tırmanan ilk Kıbrıslı oldu. Uzun, zirvede Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağını açtı. Uzun’un planı, 2022’de Everst Dağı ve 2023’te Carstensz Piramidi’ne tırmanmak yönündeydi.

Uzun, 31 Aralık 2021’de Bachelor Dağı’nda kayak yaparken ağaç kuyusuna (ağacın dallarının altına kar yağmaması sonucu oluşan çukur) düştü. Öğleden sonra devriyeler tarafından bilinci kapalı bulunup hastaneye kaldırılan Uzun, hayatını kaybetmişti.